Kdybychom to neudělali, mohli bychom dospět k nové totalitě, varoval v radiu Dienstbier

04.03.2013 20:24 | Zprávy

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) je rád, že podstatná část sociálních demokratů, přesně 28 členů, návrh na žalobu Václava Klause podpořila. Podle něj nebylo primárním cílem potrestání prezidenta, ale respektovat Ústavu ČR. V opačném případě bychom totiž mohli dospět i k nové verzi totality, řekl v Impulsech Václava Moravce.

Kdybychom to neudělali, mohli bychom dospět k nové totalitě, varoval v radiu Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Dienstbier byl jedním z původců celé akce

Senátor Jiří Dienstbier doufal, že Senát žalobu na prezidenta schválí. „Jsem rád, že podstatná část kolegů návrh podpořila,“ řekl v Impulsech Václava Moravce senátor. Podle něj to byla především otázka svědomí každého senátora. Dienstbier se neobává ani toho, že by pondělní rozhodnutí nějak rozdělovalo senátní klub ČSSD. Proti přitom bylo jedenáct sociálních demokratů.

Amnestie jako poslední kapka

Podle neúspěšného kandidáta na prezidenta není ústavní žaloba žádná osobní nesnášenlivost, jak se někteří domnívají. „Povinností Senátu je chránit Ústavu,“ míní Dienstbier s tím, že Klausova amnestie narušuje demokratické základy státu. Kvůli tomu je taky součástí Ústavy i institut žaloby na prezidenta.

Protiústavní jednání se podle senátora za ČSSD hromadila, amnestie byla poslední kapka. Dienstbier připomněl, že je podání zcela oprávněné hned z pěti důvodů. Jednak kvůli amnestii, ale taky kvůli nejmenování Petra Langera soudcem, kvůli otálení s podpisem dodatkového protokolu k Evropské sociální chartě, kvůli nejmenování ani jednoho soudce Ústavního soudu a kvůli tomu, že Klaus nepodepsal doplněk Lisabonské smlouvy.

Senátory při hlasování nezviklal ani fakt, že nynější prezident ve své funkci za pár dní končí. „Dospěli jsme k právnímu názoru, že není důvod k přerušení řízení,“ řekl na rádiu Impuls senátor. Podle něj nynější situaci zákon neřeší, soud si to už nějak vyloží.

SLEDUJEME téma: Velezrada

Potrestat Klause žalobou je tak jen částečný cíl, přiznal Dienstbier. Hlavním smyslem je respektovat Ústavu. „Pokud nebudeme chránit pravidla, vývoj se může vymknout z demokratické kontroly,“ myslí si senátor s tím, že bychom třeba mohli dospět až k nové verzi totality.

Doprovodným efektem navíc může být to, že soud popřemýšlí, co to vlastně velezrada je. Tak stejně Dienstbier očekává, že se Ústavní soud vysloví ke každému z pěti výše zmíněných tvrzení. Autoritativní výklad tak bude závazný pro každého. „Příště nebude pochyby, zdali prezident překračuje své pravomoci,“ dodal senátor.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…