Plány po odchodu má Klaus, jak tvrdí, jednoznačné. Jednak se zmiňuje o Institutu Václava Klause a jeho fungování, jednak má velké množství pozvání do různých koutů světa. Ihned po inauguraci má Klaus v plánu odletět do USA, kde má hned tři vystoupení.
Zdali Klaus založí novou politickou stranu a probojuje se s ní do Evropského parlamentu, označuje prezident za otevřenou variantu. „Nevylučuji, že nějaké politické aktivity v příštím roce mohu dělat,“ říká Klaus.
Již žádné milosti
Zatím Klaus pevně věří, že jeho prezidentování bude po odchodu z Hradu uznáno. A příliš se ani neobává toho, že by si ho lidé mohli spojovat s amnestií. „Myslím, že se to vrátí k normálu,“ míní pro Právo Klaus s tím, že se mu po deseti letech bude odcházet jen těžko.
Svých deset let prezidentování by Klaus koncepčně zpětně neměnil. Je jasné, že by se člověk mohl rozmýšlet, zdali mu například amnestie stála za to. „Samozřejmě, že by můj život byl snadnější, kdyby to nebylo,“ přiznal Právu prezident a dodává, že byl nepřetržitými dopisy k amnestii tlačen. Za poslední měsíce mu údajně přišlo na dva tisíce žádostí o svobodu. Žádné milosti Klaus ale již dávat nebude.
Nešťastná pozice ODS
V rozhovoru se Klaus rozhodl i krátce zhodnotit současnou pozici ODS. „Myslím, že je nešťastná, nesmírně špatná a jenom se zdráhám říkat nahlas svou analýzu,“ míní Klaus. Sama ODS má, podle něj, co dělat sama se sebou. „Bez radikální proměny nebude úspěšná,“ říká Klaus a zároveň vylučuje názory, že by on sám mohl stranu zachránit. Svůj návrat do ODS nicméně nevylučuje.
„Skutečnost, že její kandidát dostane v prezidentské volbě dvě procenta hlasů, je samozřejmě debaklem, který sice byl zmíněn, ale ještě nebyl plně vyhodnocen,“ dodává prezident. Krizi ODS by Klaus označil především jako personální a lidskou. Podle něj dnes ve straně již málokdo hájí jasně definované pozice.
Demokracie v krizi
Klaus označil dnešní stranický systém za krizový. „Parlamentní demokracie je v krizi,“ říká pro Právo. Za obrovské nepřátele parlamentní demokracie označil „mediokracii a soudcokracii“. Standardní demokracii pak podle Klause oslabují především občanské iniciativy jako Holešovská výzva, ProAlt či „pozitivní evoluce“ Karla Janečka. Jsou to podle Klause prvky, které krizi akorát posilují.
Prezident je tak pevně přesvědčen, že úprava volebního systému je nezbytná. „Bez ní se efektivním způsobem vládnout nedá,“ doplnil a označil to za dlouhodobý společenský úkol.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno