Komentátor Štern se v rozhlase rozpovídal o H-systému a Klausově amině

07.04.2013 16:47 | Zprávy

Publicista a komentátor Českého rozhlasu Ivan Štern pochopil, proč staří Římané říkali „Nechť zvítězí spravedlnost, i kdyby zanikl svět“. Měli totiž na mysli české pojetí spravedlnosti, řekl Štern na ČRo Plus a poukázal na podvod a dražbu bytů H-Systemu, který se místo symbolu jedné z největších zlodějen století stal základem ctihodné konkurzní podstaty.

Komentátor Štern se v rozhlase rozpovídal o H-systému a Klausově amině
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Publicista Štern popisuje příběh přítele, kterému zloději ukradli sekačku na trávu. O pachatelích věděl jak on, tak policisté. Příhoda však skončila tak, že sekačku od zlodějů znovu radši odkoupil, nežli by ji musel vykoupit od zastavárníka mnohem dráž. Příběh kamaráda komentátor smyslně přirovnává k vytunelované společnosti H-System. Ta bude příští týden dražit celkem 55 bytů, které zbyly v konkurzní podstatě firmy. Za byty z majetku H-Systemu tak lidé zaplatí už potřetí.

Klausova amina

Podle Šterna družstvo Svatopluk, které v rámci H-Systemu „okradl se svými kumpány jistý Smetka“, bylo méně prozíravé. „I když Smetka se svými pacholky chtěl krádež a podvod na stovkách naivů, kteří mu svěřili životní úspory za slib, zakamuflovat bankrotem,“ míní Štern, „svatoplukovci mu na špek neskočili“.

Ujali se totiž v Horoměřicích rozestavěného torza, jež Smetkovi sloužilo jako kulisa pro fiktivní bankrot, a v domnění, že ono torzo odpovídá penězům, o něž je Smetka připravil, dali dohromady další desítky miliónů a svůj sen si nakonec dostavěli.

„Jenže do toho vlítla Klausova amina. Smetkovi pacholci byli amnestováni – jejich proces se údajně neúnosně táhl – a kamufláž podvodu – ono torzo mezitím dostavěné a obydlené již druhou generací – se stala náhle základem ctihodné konkurzní podstaty a ne symbolem jedné z největších zlodějen konce 20. století,“ řekl v pořadu Názory a argumenty na Českém rozhlase Plus Štern.

České pojetí spravedlnosti

Publicista zdůrazňuje, že do dražby nesměřuje jen torzo, ale i dostavěné domy, poctivě financované a poctivě dostavěné podvedenými klienty. Ti tak budou muset podle Šterna jejich bydlení, o které byli okradeni a o které opět jsou okrádáni, zaplatit třikrát, pokud si je budou chtít pro sebe zachovat.

„Ušmudlanci mého přítele, pobíhající s ukradenou sekačkou, jsou v porovnání s touto obludností vejlupkem ctností. Už chápu, proč staří Římané říkali: „Fiat iustitia, pereat mundi“, „Nechť zvítězí spravedlnost, i kdyby zanikl svět“. Měli tím jasnozřivě na mysli české pojetí spravedlnosti,“ uzavřel Štern.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…