Krade se a lidé uvažují o revoluci. Tajné služby popsaly Česko jako profesorka Dvořáková

08.11.2013 4:44 | Zprávy

Civilní tajná služba (BIS) vydala stejně jako v jiných letech i letos svoji obsáhlou zprávu o stavu země, která monitoruje události z pohledu řady faktorů i možných rizik ohrožujících Českou republiku. ParlamentníListy.cz v ní zaujalo mimo jiné to, jak se v zemi mění extremismus, jakým směrem se začíná ubírat a co vše se pod ním v současnosti může skrývat.

Krade se a lidé uvažují o revoluci. Tajné služby popsaly Česko jako profesorka Dvořáková
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Důchodci demonstrovali proti vládě

Ukázalo se totiž, že se v extremistických projevech zejména těch levicově orientovaných osob odrazila pokračující ekonomická recese i úsporná opatření vlády. Vedle obecných levicových témat, kterými je tradičně boj proti kapitalismu či útlaku a represi ze strany státu, se ale levicoví extremisté věnovali kritice stávající vlády a jejích reforem. Podíleli se též na nejrůznějších protivládních demonstracích.

K vytváření takové nedůvěry mohou přispívat nejen dopady ekonomické krize a úsporná opatření vlády, ale zejména pak nejrůznější korupční kauzy, dysfunkce orgánů státní moci, působení klientelistických struktur, nedostatečná osobní odpovědnost úředníků a veřejně činných osob za učiněná rozhodnutí atd. To vede u značné části lidí k frustraci, pocitu bezmoci a bezvýchodnosti současné situace," naznačuje možné riziko BIS.

"Projevy legitimní občanské nespokojenosti se pak mohou snadno stát motivem pro různé neformální platformy či iniciativy nebo některá občanská sdružení či dokonce politické strany k tomu, aby se snažily legitimní občanskou nespokojeností manipulovat a pod hlavičkou boje proti nešvarům ve společnosti se pokoušely prosazovat své privátní cíle, spočívající například až v destrukci tradičního modelu zastupitelské demokracie," pokračuje tajná služba dále ve zprávě, které zároveň píše: "Občanské protesty se levicoví extremisté snažili využít jako prostor pro šíření anarchistických či marxisticko-leninských idejí mezi běžné občany, získávat sympatie veřejnosti, přilákat nové členy či dokonce zradikalizovat protivládní demonstrace po vzoru zahraničních protestů. Nicméně účast extremistů na těchto akcích nebyla nijak významná, a ti tudíž nebyli schopni nijak podstatně průběh a podobu uvedených demonstrací ovlivnit."

Jako organizaci, která se na protivládních protestech, které BIS zaujaly, podílela, jmenuje zpráva i iniciativu Stop vládě, která sdružovala odborové svazy, řadu nejrůznějších levicově orientovaných občanských iniciativ a sdružení.

Celou zprávu BIS za rok 2012 ČTĚTE ZDE

Organizovaný zločin není jen fenoménem posledních let

Vedle obsáhlých informací ohledně pravicového i levicového extremismu, se BIS věnovala také organizovanému zločinu v ČR. Soustředila se na dva jeho hlavní aspekty, za které považuje dysfunkci orgánů státní moci a působení regionálních klientelistických struktur.

Je však důležité a ve zprávě je to také zmíněno, že i když je v ní popisováno zjištění, k nimž BIS dospěla v roce 2012, popisované jevy nelze v žádném případě považovat pouze za „fenomén roku 2012“. Takové zjednodušení by bylo mylné a zavádějící, protože celá řada uváděných negativních jevů je v různých formách a podobách ve společnosti přítomna již minimálně od posledních let minulého století.

Co je dále alarmující, je to, že BIS zaznamenala opět aktivity skupin působících takzvanými nelegitimními metodami na rozhodování nejvyšších orgánů státní správy, samosprávy a legislativní proces v ČR způsobem, který negativně ovlivňoval výkon základních funkcí státu.

To, o čem mluví BIS, pojmenovala již politoložka Dvořáková…

A právě to velmi hlasitě a ostře kritizuje již od roku 2011 politoložka Vladimíra Dvořáková. Ta ParlamentnímListům.cz v těchto souvislostech již bezmála před třemi roky totiž řekla následující věty:

„Zřejmé je, že se stále více jedná o to, kdo koho kdy odstřelí - (zatím jen politicky), všichni na všechny sbírají kompromitační materiály, které skladují, aby je ve správnou chvíli vytáhli. Politici se obklopují podivnými experty, místopředseda vlády například vystartuje na novináře s nějakou údajnou nahrávkou, kterou vzápětí popře a připadá mu to normální. Na ministerstvech se vyhazují odborníci, aby se nahradili kamarádíčky, kteří problematice většinou vůbec nerozumějí. A přihrají se jim obrovské smluvní platy,“ rozhořčila se tehdy profesorka politologie. A nutno dodat, nebylo to poprvé, ani naposled, kdy na toto téma hovořila.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…