Lenka Bradáčová: Policisté Rathovi neublížili

15.03.2013 7:38 | Zprávy

Podle dohledové prověrky kauzy vazebně stíhaného exhejtmana a poslance Davida Ratha, kterou provedlo Vrchní státní zastupitelství v Praze, jednali vyšetřovatelé během trestního řízení v souladu se zákony. "Policisté se žádného trestného činu v kauze obviněného Ratha nedopustili, nepochybili," uvedla pro on-line deník Týden.cz Lenka Bradáčová.

Lenka Bradáčová: Policisté Rathovi neublížili
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

Prověrka se týkala trestního oznámení obhajoby na podezření ze zmanipulování odposlechů. Ke stejnému závěru, tedy že detektivové nejednali protiprávně, dospěla i Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), uvedla to mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Trestní oznámení podal jeden z Rathových obhájců Roman Jelínek, a sice na "neznámého pachatele v postavení úřední osoby pro zločin zneužití pravomoci úřední osoby".

"Odposlechy jsou upravené, zmanipulované, což namítáme od počátku řízení a nikdo na to nereaguje. Podali jsme v této souvislosti i trestní oznámení, které ale nikdo nešetří. Domnívám se, že to bude zameteno pod koberec, protože se tím nechce nikdo zabývat," trvá na svém i druhý Rathův advokát Adam Černý.

Je to dezinformace

Bradáčová upřesnila, že trestní oznámení Jelínka bylo adresované přímo nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Neznámý pachatel se měl podle oznámení dopustit falšování přepisů prostorových odposlechů tím, že do nich nezařadil pasáže svědčící o Rathově nevině, především pasáže týkající se odposlechu kanceláře hejtmana Středočeského kraje.

Podle vrchní zástupkyně jde o naprostou dezinformaci. "Žádné takové odposlechy nebyly realizovány, o čemž obhajoba ví nejméně od data 21. prosince 2012 a záměrně se snaží vyvolat dojem manipulace s důkazy," říká Bradáčová.

Rath je stíhán za korupci v rámci údajně zmanipulovaných zakázek pro středočeské nemocnice. Poslanec je od loňského května ve vazbě, hrozí mu až 12 let vězení. Nyní mu svitla naděje na propuštění z vězení na dvoumilionovou kauci. Proti tomu podal stížnost dozorový žalobce Petr Jirát. Nejdříve se tak může Rath dostat na svobodu na přelomu března a dubna.

Kromě exhejtmana je v případu stíháno dalších deset osob. Ve vazbě zůstávají bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a její partner a exposlanec ODS Petr Kott.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…