"Bral jsem citlivě především ty výroky. K policii jsem nastoupil v roce 1990 a moje rodina měla před rokem 1989 celkem velké problémy, protože otec i děda byli živnostníci," vysvětluje Lessy pro Právo.
Hluboké rozčarování prý znamenala slova Kalouska také pro celý policejní sbor, protože od roku 1990 došlo k obměně více než padesáti procent lidí, tím pádem je v policii většina lidí, která nemá s érou komunistické strany či praktik StB absolutně nic společného. "A ti se na mě obracejí, že si to přece nemůžeme nechat líbit, když se o nás někdo takto vyjadřuje. Proto jsem se té policie zastal a udělal bych to znovu," říká šéf policistů.
Jeho dopis policistům vyvolal emoce. Dokonce i premiér Petr Nečas nazval Lessyho politickým aktivistou a prohlásil, že takové chování není slučitelné s rolí policejního prezidenta. "Za tím dopisem si stále stojím. Šlo jen o moje připomenutí, že policisté mají dodržovat služební slib a zákon. A jestliže tady ředitel bezpečnostního sboru nemůže svým lidem připomenout, že ve velmi turbulentní době mají dodržovat zákon... Nevím, co je na tom politického." reaguje Lessy.
Policejní prezident je dlouhodobě ve sporu také s ministrem vnitra Janem Kubicem, který Lessyho několikrát vyzval k rezignaci. Paradoxní je, že i ministr vnitra Kubice je považován za antikomunistu a člověka blízkého disentu.
Politici z policie nemusí mít strach
Podle Lessyho tady policie není od toho, aby jejím primárním cílem bylo stíhání politiků. Jejím úkolem je v okamžiku, kdy zjistí, že byl porušen zákon, začít věc řešit. "Nás to taky velmi netěší, když posíláme žádosti o vydání do sněmovny. Nikdo nás ale nemůže obviňovat z toho, že bychom stranili tomu, či onomu," říká šéf policistů.
Ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec nedávno prohlásil, že za bývalého vedení útvaru docházelo k manipulaci s kauzou Opencard, díky čemuž byly zničeny některé důležité důkazy.
"Pan Martinec uvedl něco, o čem se tady dlouhodobě šuškalo a určitě pro to má indicie, že došlo k nějakému dřívějšímu úniku informací a mohly být některé úkony zmařeny," připouští Lessy. "Teď záleží na jeho vyhodnocení, zda jde o takové podezření, kde by měla zahájit šetření generální inspekce," dodává s tím, že všechna vyjádření si nechá zanalyzovat a pak se rozhodne, zda podá podnět na generální inspekci, aby prověřila, jestli mohlo dojít k manipulaci, ktará by nepříznivě ovlivnila šetření v kauze Opencard.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr