Letouny CASA lze ocenit, dokazuje dokument serveru Česká pozice

16.07.2012 13:07 | Zprávy

Server Česká pozice má k dispozici dokument z roku 2005, podle kterého je patrné, že lze určit cenu letounů CASA. Vlasta Parkanová odůvodňovala nárůst ceny rozdílnými požadavky armády, do vyšší ceny však nebyla započtena DPH.

Letouny CASA lze ocenit, dokazuje dokument serveru Česká pozice
Foto: hns
Popisek: Letadlo CASA a Parkanová, koláž

V dopise od francouzsko-německého konsorcia EADS z listopadu 2005 je možné si přečíst nabídku na čtyři transportní letadla Casa C-295, která (bez servisu) vycházejí na 97,2 milionu eur (v přepočtu na koruny dle kurzu z 11. listopadu 2005 částka činí 2,8 miliardy korun bez DPH).

Navýšení ceny o 40 procent

„V roce 2009 koupila Česká republika tři letouny Casa C-295M. Prostředníkovi obchodu — společnosti Omnipol — za ně platí tři miliardy korun bez DPH (3,577 miliardy s DPH). Čtvrté letadlo Casa bylo vyměněno za pět letounů L-159. K ceně kontraktu je nutné dále připočítat i rámcovou servisní smlouvu, jež byla uzavřena o rok později rovněž s Omnipolem, za 982,3 milionu korun. Obchod tedy státní pokladnu (bez započítání hodnoty pěti L-159) vyjde až na 4,6 miliardy,“ píše Česká pozice.

Poslankyně Vlasta Pakanová tvrdí, že zvýšení ceny od roku 2005 v roce 2009 je způsobeno tím, že armáda změnila některé své požadavky, které původně neměla. Česká pozice však připomíná, že do pozdější ceny není započítána DPH, a proto došlo k celkovému nárůstu o 40 procent, o čemž Parkanová mlčí.

„Vědělo o původní cenové nabídce EADS z roku 2005 i vedení resortu za Parkanové, kdy byl prvním náměstkem ministryně Martin Barták a náměstkem pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva?“ ptá se server.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…