Lezeme panstvu do řitě, někteří víc. Nové zkoumání povahy českého národa

22.04.2013 16:46 | Zprávy

REVUE Jsou Češi národem lokajů či spíše plebejců? Jaká fakta mluví pro první a jaká fakta pro druhou charakteristiku? K orientaci přinášejí ParlamentníListy.cz nahlédnutí do satirického média, které popisuje nešvary v současné společnosti, ale také vyjádření člověka, který povahu našeho národa zanalyzoval.

Lezeme panstvu do řitě, někteří víc. Nové zkoumání povahy českého národa
Foto: hns
Popisek: Vlastimil Podracký, ilustrační koláž

Jsou blogy, které pravidelně vyvolávají pozornost a zájem, či minimálně diskusi. Jsou blogy, které nezaujmou, i když se jejich autoři snaží ostošest. A pak je webový portál Prigl, kterému se dá právem připsat synonymum satirický. I on přináší literární počiny přirovnatelné k blogům. Některé z nich pak stojí určitě za povšimnutí i diskusi. I proto základna čtenářů tohoto webu roste a jen na facebooku má již přes 5000 fanoušků. Mezi celuo řadou článků, ParlamentníListy.cz zaujal text, který se zabývá službami a pracovníky v této oblasti.

Nebyl by to asi správný lidový počin, kdyby nebyl psán tak trochu nespisovnou češtinou. Vzhledem k autentičnosti není třeba překladu – alespoň v přímých citacích.

„Žijeme obklopení službama. Už jsme zapomněli, že služba pochází od slova sloužit. Vzhledem k tomu, že nikdo nechce nasrat tři čtvrtě národa, říká se dnes pracovníci ve službách místo služebníci,“ konstatují autoři v počátku.

Upozorňují na to, že v minulosti přitom fungovalo otrokářství jen díky drábům. Což byla vrstva otroků, kteří dokázali udělat kariéru i na bavlníkové plantáži.

Drábové tak trochu podobní dnešním "office manažerům"?

„Těmhle snaživcům vždy leželo na srdci, aby ostatní otroci nelelkovali, neflákali se a nedělali si legraci z pána a jeho systému. Žabožroutskej happening z roku 1789 přinesl jakýsi práva a z otroků se stávají lokajové a z drábů majordomové. To je ale maximum, kam se v mezilidských vztazích naše civilizace může posunout. Ani Facebook s tím nic neudělal,“ upozorňují dále satirikové z Brna, kteří si berou nesmlouvavě na paškál celou řadu jevů ve společnosti, které jadrně a bez skrupulí popisujou. 

Srovnávání současnosti s minulostí čtenáře, který mnohdy spojitost nevnímá, může až zarazit. A tak si najednou uvědomí, že i majordomus 21. století vždy ví, co je pro panstvo nejlepší. Jen bývá jinak titulován. Třeba office manažer.

„Office manažer nedopustí, aby podřízení překročili deadline, vedoucí směny v mekáči nedopustí, aby se holka na kase přestala usmívat, supervizor v call centru nedopustí, aby jeho operátor zapomněl nabídnout flash disk zdarma k úvěrové smlouvě,“ popisuje Prigl.

Jak se dostat k lokajské funkci ředitele?

Autoři pak přidávají návod, jak si zaručit služební postup. Podle nich to chce mít dokonalou orientaci ve stavu a postavení, v jakém se každý v dané chvíli nachází.  „V dobré restauraci se pingl nenosí tak jako pan vrchní. Pingl stejně jako skladník v Modřicích moc dobře ví, že tenhle podnik není jeho. Jediný, co mu tady patří, jsou ulitý chvilky na cigáro. Jen ten, kdo zapomene, že firma není jeho, může jít v hierarchii nahoru a dosáhnout až na nejvyšší lokajskou funkci ředitele,“ zní rada. Do jaké míry je míněna vážně, je ponecháno na čtenáři.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…