„Otloukánek se dělá nyní z Věcí veřejných. Panuje takové přesvědčení, že korupce rovná se Věci veřejné. Já si to nemyslím. Korupce je totiž spojená hlavně s ODS a ČSSD, kteří přivedli tento stát do současného stavu,“ myslí si bývalý liberecký primátor Jan Korytář (Změna pro Liberecký kraj).
V krajských a městských zastupitelstvech občanští a sociální demokraté mnohde spolupracují. „Jde o kastu politiků, kteří často jen hrají divadýlko na voliče. Proto nevidím žádnou pozitivní změnu v tom, kdyby ODS po volbách vystřídala ČSSD,“ vysvětluje. Vláda se podle něj udrží. „ODS, TOP 09 i Věci veřejné mají nyní malé voličské preference. Nebudou chtít riskovat, že se na čtyři roky ocitnou v opozici. Udělají maximum proto, aby tato vláda pokračovala,“ domnívá se Korytář.
O pokračování současné vládní sestavy je přesvědčena i jednička sociálních demokratů do krajských voleb Lenka Kadlecová. „Je to ale škoda, protože neberou v potaz, co by si lidé alespoň podle posledních výzkumů přáli,“ uvedla. Vládní strany podle ní věří, že v následujících dvou letech získají větší kredit, než mají nyní.
„Jsem však zastáncem toho, že když někdo získá mandát na čtyři roky, ne vždy je dobré, aby to skončilo předčasnými volbami. I když jsem z opačného tábora, pro tento stát by bylo dobré, kdyby se jim podařil klidnější způsob vládnutí a soustředili se více na práci místo neustálých hádek,“ přála si Kadlecová.
Občanské demokraty zastupovala jejich lídryně pro krajské volby Eva Bartoňová, náměstkyně ministra školství. Pracuje tedy na ministerstvu, kterému momentálně schází šéf. „Byť není ministr, máme jasně dané úkoly. Příští týden vyhlásím čas, kdy velmi intenzivně začneme pracovat na rozpočtu," konstatovala. Podobnou situaci už jednou zažila. „Po rezignaci ministryně Kuchtové jsem byla jako v té době první náměstkyně pověřena řízením resortu. Takže vím, co to obnáší,“ upozornila. Brzdou nyní podle Bartoňové je, že ministr odnáší materiály do vlády. „Dochází tedy teď k jejich určitému hromadění,“ povzdechla si. I ona si ale myslí, že vláda bude pokračovat.
Na samotném setkání se ale vládní krize neprobírala. Hejtmanští kandidáti nejdříve odpovídali na otázku, jakých pět věcí se změní, pokud stanou na nejvyšším postu kraje. První se mikrofonu chopil Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj. „Chci, aby kraj byl otevřený a průhledný. Aby lidé viděli vše, co se projedná, od smluv po faktury. Je potřeba, aby politici byli pod výrazně větší kontrolou. Nemyslím si, že je dále udržitelné, aby se věci domlouvaly v zákulisí a zastupitelstvo bylo jen hrou na demokracii, jako je tomu nyní. Kraj se musí chovat jako dobrý hospodář, více spolupracovat s jednotlivými obcemi,“ nastínil Půta.
V mnohém s ním souzněl i Korytář. „Pokud se stanu hejtmanem, ODS a ČSSD se ocitnou v opozici a jejich politický kartel přijde o moc. Vznikne krajské protikorupční pracoviště. Chci prosadit větší podporu neziskovým organizacím. Z hlediska otevřenosti souhlasím s kolegou Půtou, doplnil bych to o transparentní rozpočet kraje, aby měli obyvatelé přehled o každé položce včetně platů lidí placených z krajských peněz,“ sdělil exprimátor.
I pro Evu Bartoňovou je důležité průhledné financování při sestavování rozpočtu. „Jako velký úkol si dávám lidem vysvětlit, jakým způsobem se rozpočet sestavuje. Důležité je i téma lidských zdrojů. Tím myslím mladé lidi, jejich uplatnění. Zároveň i péče o staré i nemocné lidi. Důležitá je i maximální spolupráce mezi obcemi, městy, starosty a vedením kraje,“ uvedla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban