Lidé mají s Romy své zkušenosti. Vláda jim nerozumí, píše komentátor

30.05.2012 11:12 | Zprávy

Celkový tón diskuse v tisku o břeclavském případu se nese v duchu výroků exministra Michaela Kocába. Ten prohlásil, že nenávist, která se proti Romům rozpoutala na základě výroku jednoho kluka, je neuvěřitelná. V komentáři pro Lidové noviny to píše novinář Daniel Kaiser.

Lidé mají s Romy své zkušenosti. Vláda jim nerozumí, píše komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Účastníků protestní akce zde byly asi dvě tisícovky

Komentátor připomíná i další pozoruhodné výroky. Například o tom, že za trestné činy Romů nemohou romští kriminálníci, ale vláda svým nezájmem, přičemž by vládní činitelé měli s touto věcí rychle něco dělat. Nebo že za nezaměstnanost Romů může rasismus českých zaměstnavatelů. Kaiser současně připomíná, že poslední studie EU, OSN a Světové banky ukazuje, že romská nezaměstnanost se nepohybuje v nejhorších číslech. "Háček je v tom, že i kdyby naše exekutiva disponovala nějakými chytřejšími nápady, než jsou granty na sociální projekty pro vyloučené lokality, možnosti naoktrojovat celostátně řešení z centra jsou dnes velmi omezené," píše novinář.

Nevěrohodné elity

Za největší problém považuje Kaiser skutečnost, že elity postrádají věrohodnost. V této souvislosti podotýká, že exministr Kocáb podsouvá v diskusích myšlenku, že před břeclavskou kauzou bylo v tomto regionu všechno v pořádku v česko - romských vztazích. "To skutečně věří ve schopnost patnáctiletého kluka vymyslet si potíže s Romy a vsugerovat je společnosti?" ptá se Kaiser. Současně konstatuje, že škála nápadů, jak poměry zlepšit, pravděpodobně u lidí posílí přesvědčení, že jim elity nerozumí.

Za nejzoufalejší pak novinář pokládá hlasy, který vyzývají, aby do míst etnického napětí hned vyrazil prezident nebo premiér. Politika, který neprojevil zájem dřív, když zaznívaly stížnosti o tom, že lidem Romové dělají ze života peklo, nebude nikdo z rozčilených občanů poslouchat.

Z většiny se stává menšina

Za pozoruhodný úkaz novinář pokládá skutečnost, že v Evropě se v háklivých oblastech společnost rozpadá na menšinu, co pak ovládá veřejnou diskusi, a většinu, která se do médií dostane spíše nedorozuměním. "Menšině by se dalo říkat zveřejňované mínění, většině veřejné mínění," prohlásil komentátor. "V českém případě je toto dělení nejmarkantnější právě u romské problematiky," dodal.

Zveřejňovanému mínění pak prý dominuje tzv. lidskoprávní průmysl. "Lidé, jejichž prvotní pohnutky byly nepochybně ušlechtilé. Pak je ale často potká úděl typického aktivisty: vlastní abstraktní schémata začnou být v nějaké chvíli důležitější než skutečnost," prohlásil Kaiser.  Veřejné mínění vychází naopak z praktických zkušeností lidí, kteří Romy nepotkávají jako objekty své dobročinnosti, ale ve všedním životě. "Celkově ale veřejné mínění mívá v romské otázce znalosti, s nimiž už se "zveřejňované mínění" nedá brát vážně," uvedl novinář.

Podle jeho slov drtivá většina Romů nežije kolem Úřadu vlády, ani poboček Člověka v tísni, ale mezi normálními občany. Proto je pro ně důležitější, aby ti  "normální lidé" neměli pocit, že jim Praha lže. "Že si sjednají slyšení, teprve až začnou křičet. Zatím se bohužel zdá, že elity jsou rozhodnuty nevynechat jedinou příležitost, jak posílit vzájemné odcizení," končí Kaiser svůj komentář.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bob

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…