Ministr Blažek se pustil do Okamury: Je málem podezřelý, že si ty podpisy dělal sám

16.12.2012 21:50 | Zprávy

Prezidentská volba se stala tématem druhé části nedělních Otázek Václava Moravce. Odpovídali na ně ministr spravedlnosti Pavel Blažek a opoziční místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek společně s politoložkou Vladimírou Dvořákovou a právníkem z univerzity v Cardiffu Jiřím Přibáněm.

Ministr Blažek se pustil do Okamury: Je málem podezřelý, že si ty podpisy dělal sám
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Ministr spravedlnosti Pavel Blažek v pořadu Otázky Václava Moravce

Řešilo se rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o vyřazení některých kandidátů, i vztah prezidenta Václava Klause se spolufavoritem volby Milošem Zemanem. 

Podle právníka Jiřího Přibáně je možné se na prezidentskou volbu koukat pesimisticky, nebo optimisticky. „A já jsem optimista,“ dodává. Podle něj se ukázalo, že v této zemi zafungovaly všechny procedury, včetně soudního přezkumu.

Lubomír Zaorálek ke zpochybňovanému volebnímu zákonu připomněl, že toto není jediný problematický předpis a že obecněji klesá úroveň legislativního procesu. „Ve vládě za to doposud zodpovídala Karolína Peake a ona to prostě nezvládala. Paní Peake si tam přivedla nějaké studentíky, se kterými se nedá domluvit, a ti tam jsou jen od toho, aby dělali to, co jim vláda přikáže,“ poznamenal ve studiu místopředseda Poslanecké sněmovny.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek však zákon hájil. NSS podle něj řekl, že to stanovisko ministerstva vnitra při výpočtu chybovosti podpisů pod prezidentskými kandidátkami do značné míry chápe, ale na základě výkladu došel k jinému řešení. Podle něj vždy v prvních volbách je potřeba ustálit proceduru a jako příklad uvedl první senátní volby v roce 1996.

Okamura je málem podezřelý, že si to podepisoval sám

Jiří Přibáň připustil, že volební zákon je nejspíš skutečně vadný. „Avšak to, že ta norma je vadná, ještě nemusí znamenat, že je protiústavní,“ myslí si právník, působící na univerzitě v Cardiffu. Obává se však, že případný odklad prezidentské volby by byl ze strany Ústavního soudu velmi pochybným krokem. „Tady by ten soudcovský aktivismus už byl na hraně,“ myslí si právník.

Ministr spravedlnosti Blažek následně poznamenal, že má dojem, že ti, kteří by případně podali ústavní stížnost, usilují spíše o vlastní zviditelnění a jejich důvody jsou pochybné.

„U pana Okamury i pan soudce Šimíček řekl, že tam ta chybovost byla neuvěřitelná, že tam byly desítky podpisů jednou rukou. Proto to v jeho případě vnímám jako politický exhibicionismus, ale právní váhu tomu absolutně nepřikládám,“ myslí si ministr. Poté na senátora zaútočil ještě drsněji: „On je málem podezřelý, že si to podepisoval sám.“ Proto by podle Blažka zrovna Okamura měl být se stížnostmi zticha.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Filip Turek byl položen dotaz

Zaujala mě tato vaše věta

Mimo svého pozvání jsem měl i pár vstupenek navíc, jednu jsem dal slečně, kterou jsem potkal v New Yorku, 2 jsem chtěl dát panu premiérovi pro něj a pana prezidenta, ale nějak jsem na to zapomněl. .. To jste jako dal vstupenku úplně cizímu člověku? Soudím, že se vám líbila nebo proč jako? A to, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…