Ministr a profesor Fiala: Nečas úspěšně bojuje s korupcí. Doplácí na to ODS

29.04.2013 11:18 | Zprávy

Ministr školství a politolog Petr Fiala v rozhovoru pro internetovou revue Pravý břeh komentuje pokles preferencí pravicových stran. Z velké části jde prý o typický projev toho, že zde pravice vládne už sedm let. Rekordně nízké preference ODS ale prý mají hlubší příčiny.

Ministr a profesor Fiala: Nečas úspěšně bojuje s korupcí. Doplácí na to ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

Fiala v rozhovoru uvedl, že zatím neuvažuje o tom, že by se v budoucnu věnoval stranické politice a přijal místo na kandidátce některé z pravicových stran. Do budoucna sice nic nevylučuje, ale jeho plán to není.

ODS má hlubší problémy

To, čeho jsme svědky v naší politice, neoznačuje za fundamentální krizi české pravice, ale spíše za přirozené vládní opotřebování. U ODS je tomu ale prý trochu jinak. "Pravice zde vládne sedm let a vede to k tomu typickému projevu, že působí jako unavená a za vše odpovědná. Největší tíže padá na ODS. Na druhé straně některé symptomy u ODS nesvědčí jen o únavě z vládnutí, ale mají hlubší příčiny. Podívejme se na odliv voličské základny ODS v posledních dvojích volbách. Signalizuje to hlubší problémy," domnívá se Fiala.

Děje se to podle něj kvůli tomu, že ODS je dnes spojována s korupcí a vyprázdněností politiky. Navíc straně prý škodí věci, které by se jí dotknout vůbec neměly, například zatčení exhejtmana Davida Ratha, protože je to prý ODS, která je pro řadu lidí symbolem kontextu, ve kterém se to špatné odehrává.

"Nespokojenost střední třídy s určitým typem politiky se prohlubuje různými důkazy toho, jak je politika špatná, a to se přenáší na stranu, která nese největší vládní odpovědnost. Takže to je zřejmě směs racionálně emotivních důvodů, která dělá ODS odpovědnou i za Davida Ratha. Je to jeden z paradoxů vlády," vysvětluje Fiala. "Tato vláda dělá hodně proti korupci a symbolem tohoto snažení je sám premiér Petr Nečas. Nicméně odhalená korupce současně poškozuje stranu, která je nejvíc identifikována s vládou," dodává.

Pravice musí usilovat o střední třídu

Hlavní obsah pravicové politiky nelze shrnout do jedné věty. Podle Fialy je ale důležité více usilovat o střední třídu. Pravice by také měla nabízet politická řešení problémů konkrétním sociálním skupinám, které u nás střední třídu tvoří. Nejde prý jen o podnikatele a živnostníky, ale také lékaře, učitele a veřejné zaměstnance. Mimořádně důležitou skupinou se podle ministra stávají senioři. Inspirací by nám prý mohlo být Německo a strana Angely Merkelové, která má i po osmi letech vlády čtyřicetiprocentní podporu.

Ekonomická a finanční krize je podle Fialy jen katalyzátorem obecnější krize. Ministr v rozhovoru říká, že její pravou příčinou je reakce na globalizační a integrační procesy, které občané chápou jako odcizení, bojí se jich a cítí se v nich ztraceni. "Samozřejmě tam, kde občanské strany kolem politického středu nedávají adekvátní odpovědi, se vytváří pocit nespokojenosti, obav a tedy prostor pro populistická hnutí. Souvisí to také s proměnou politiky a její naprostou medializací," dodává.

Politika se vrátí

Fiala v polovině devadesátých let předpověděl, že se lidovci nedostanou do Parlamentu, což se nakonec vyplnilo. Dnes prý nemá na podobné prognózy prostor, ale jednu by si říct dovolil. "Když se dívám na český politický systém, myslím, že se v budoucnu vrátí důvěra v tradiční nebo klasické politické strany a touha po nových subjektech trochu oslabí. Nevím, jestli se to projeví již v příštích volbách, ale v dalších určitě. Je to trochu odvážná prognóza, protože čelíme obrovské krizi politické důvěry, která se musí ve společnosti nejdříve překonat. Ale politika se vrátí, demokratická společnost bez ní existovat nemůže," uzavírá ministr školství Petr Fiala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…