Müllerová zdražuje a radí důchodcům: Sáhněte do úspor, poproste příbuzné

21.03.2013 6:06 | Zprávy

Plánovaná vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) má zvýšit platby za sociální služby v domovech pro seniory nebo postižené až o 600 korun měsíčně. Řada ústavů této možnosti nevyužije. Nízké penze totiž už dnes na plnou úhradu služeb nestačí a ministerstvo tak prý jen hledá peníze tam, kde nejsou.

Müllerová zdražuje a radí důchodcům: Sáhněte do úspor, poproste příbuzné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci v parku

Zvýšit maximální denní sazby za stravu a ubytování o desetikorunu. To je obsahem nové vyhlášky MPSV k zákonu o sociálních službách, která je nyní v připomínkovém řízení a začít platit by tak mohla nejdříve letos v květnu. Ministerstvo pod vedením ministryně Ludmily Müllerové (TOP 09) návrh vysvětluje zvýšením nákladů na sociální služby, zvyšováním spotřebitelských cen, růstem cen energií a zvýšením sazeb DPH o jeden procentní bod.

MPSV: Sáhněte do úspor, poproste příbuzné

„Má-li mít navrhované zvýšení maximálních úhrad výraznější efekt, je proto žádoucí zvýšení tlaku na nezbytnou vyšší participaci vlastních i jiných zdrojů klienta (zdroje od příbuzných, z úspor apod. – rozhodně ne však na úkor zadlužení klienta) na úhradě nákladů za poskytnutou sociální službu,“ tvrdí v návrhu vyhlášky ministerstvo.

Hledání peněz tam, kde nejsou

V některých státních, krajských nebo obecních ústavech však považují tuto normu za hledání peněz tam, kde nejsou. „Z našeho praktického pohledu je to trošku nešťastné, protože už nyní 75 procent lidí, které tu dnes máme, nemá peníze na plnou úhradu. To znamená, že zbylou částku prostřednictvím dotací vyrovnává kraj, aby provoz byl nepřerušen a mohli jsme poskytovat sociální služby. Jestliže se tedy ještě zvýší úhrada, tak už to nebude 70 procent, ale třeba 80 procent, kteří nebudou mít na plnou úhradu. Takže nevím, zda tato vyhláška není kontraproduktivní,“ řekl ParlamentnímListům.cz Josef Vacek, ředitel Domova důchodců v Hrubé Vodě na Olomoucku.

Jak jsou na tom soukromnící?

Podle něj je na tom podobně většina neprivátních ústavů. Mluví se tedy o tom, zda norma nepomůže spíše soukromníkům, kteří využívají maximálně povolených cen, nebo těm, kteří vyhrožují rodině vyhozením jejich příbuzného, pokud za něj nezaplatí. Navýšení plateb se však netýká soukromých zařízení, v nichž se vybírá i kolem dvaceti tisíc měsíčně. Zde si ceny nastavují sami provozovatelé.

„Vyhláška pro nás nehraje žádnou roli. Klientů se nijak nedotkne a absolutně je v ničem neomezí. Stát nebo kraj nám na provoz nepřispívá, nemáme nárok na dotace,“ řekla pro ParlamentníListy.cz ředitelka soukromého zařízení pod podmínkou anonymity.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…