„Návrh poslance Radka Johna, aby vláda informovala o odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho,“ zahájila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová seriál bizardních hlasování. O vysvětlení od ministrů stálo 87 poslanců, ovšem 97 nemělo zájem.
A pokračovalo se dál. Po žádosti, aby byla Sněmovna informována o vývoji v kauze ProMoPro, následovala poslanecká zvídavost ve věci fungování centrálního registru vozidel či provozu dálnice D 47. A pak i další návrhy, které během odpoledního řečnického maratonu poslanci Věcí veřejných předložili.
Největším fiaskem se ukázal návrh, aby hned na začátek schůze bylo zařazeno téma propadu České republiky v žebříčcích konkurenceschopnosti. To navrhl jménem Věcí veřejných Vít Bárta a při té příležitosti citoval řadu statistik, dokazujících náš pád na úroveň Mongolska či Ugandy. „Mongolský školák v jurtě se naučí matematiku lépe, než náš gymnazista v kamenné škole,“ zvolal bývalý ministr a následně okřikl smějící se koaliční poslance, že na tom není nic k smíchu. O závažnosti tématu však nepřesvědčil ani své opoziční souputníky, neboť hlasování o jeho pozměňovacím návrhu dopadlo poměrem 47 ku 107 poslancům.
„Hlasování, kterým bychom přiměli vládu k sestavení smlouvy,“ četla předsedající Miroslava Němcová další návrh, tentokrát od véčkařského poslance Otto Chaloupky, aniž by bylo zřejmé, o jakou smlouvu se jedná. Přesto návrh získal nadprůměrnou podporu 81 poslanců. Další z jeho stranických kolegů zase akutně (hned na začátku schůze) požadoval od ministra obrany informace o finančních nákladech obrany vzdušného prostoru v následujících rozpočtových obdobích. Sněmovna mu však tyto informace poměrem 83 ku 101 hlasům odepřela. Poslanec Skokan se zajímal o koordinaci zahraničního obchodu mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu, ovšem jeho zvídavost sdílelo pouze 67 zákonodárců.
V posledním ze svých několika vystoupení ke sněmovnímu scénáři chtěl ještě Radek John přimět vicepremiérku Karolínu Peake, aby informovala o přípravě reformy státní správy, ovšem podpořilo jej pouze 83 poslanců. Rovněž požádal vládu, aby sněmovnu informovala o plnění tzv. šluknovských opatření, ovšem toto téma zajímalo ještě o dva poslance méně. Ani s těmito návrhy na změnu programu schůze tedy předseda VV neuspěl.
Ze všech změn bylo schváleno pouze vyřazení církevních restitucí z programu sněmovny, které bylo navrženo hned několikrát, a to poslanci z koalice i opozice. S touto změnou byl pořad schůze po mnoha hodinách konečně schválen poměrem 107 ku 87 poslancům.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav