K přehlasování Senátu, pokud vrátí nebo zamítne zákon, nebo prezidentského veta potřebuje vládní koalice dát ve sněmovně dohromady 101 hlasů. To se jí nepodařilo již minulý týden, kdy musela nakonec odložit hlasování o dvou zákonech, protože chyběli dva poslanci. Představitelé koalice podle Práva připouštějí, že v době hlasování o zákonech budou muset „přikovat své poslance ke sněmovním lavicím.“ To prý může být nesplnitelný úkol. „Je to složité, ale doufám, že jsme schopni dát dohromady 101 hlasů,“ řekl Právu předseda klubu ODS Marek Benda.
Zakázat nejde nemoc a rebelii
Benda prý dokonce připustil, že pro tyto případy možná bude nucen zakázat svým členům zahraniční cesty. I podle předsedy STAN Petra Gazdíka bude záležet především na disciplinovanosti členů koalice. Podle Práva Gazdík již zahraniční cesty dávno zakázal, a to s výjimkou těch, z nichž vyplývají závazky vůči zahraničním organizacím. Marek Benda z ODS k tomu však dodává, že nemoci zakázat nemůže a zrovna tak rebelii. „ Pokud se objeví rebelující, můžu s tím mít problém, pokud ne, tak máme 101 za předpokladu, že někdo neonemocní nebo nebude v zahraničí,“ poznamenal Benda. V takovém případě prý bude nutné hlasování odložit.
Opozice si mne ruce
Předseda klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc prý Právu řekl: „Ten rozklad koalice začal poměrně brzy, očekával bych ho tak tři měsíce před volbami.“ Podle Tejce začínají být vztahy mezi stranami v koalici hodně nepřátelské. Spočívat to prý může v tom, že řada poslanců nemá jistotu, že se po volbách dostane do sněmovny. Tejc si prý, podle Práva, myslí, že koalice již nebude schopna nic zásadního prosadit. Tomu se ale údajně brání Petr Gazdík. Ten prý soudí, že ve Sněmovně budou ještě klíčové zákony, a to v oblasti zdravotnictví nebo boje proti korupci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr