Podle Nečase by penze budoucích seniorů neměly být předmětem politického boje. Jenže opozice prý již patnáct let tyto debaty blokuje, a nejinak je tomu i v současnosti. „Jediné, čeho jsme se dočkali, je vyhrožování rušením nově zavedeného důchodového spoření a populistická prohlášení o tzv. švédských penzích,“ konstatuje ministerský předseda. To prý rozhodně není odpovědný přístup.
Je prý zjevné, že pokud se má percentuálně podíl seniorů nad 65 let do roku 2050 zdvojnásobit, je třeba vyřešit financování systému do budoucna. Pokud by vláda nedělala nic a spokojila se s pouhými parametrickými změnami současného systému, bylo by prý třeba zvýšit sociální pojištění až na 40 procent, nebo DPH na jednotnou sazbu 25 procent. To by na ekonomiku celkem nepochybně dopadlo fatálně.
Co chce ČSSD, přitom není jasné. Jednou mluví stínový ministr financí o tom, že lidé by měli odcházet do důchodu zhruba pět let před smrtí, jindy opoziční strana navrhuje zavedení švédského modelu virtuálních účtů, který ale slouží spíše vysokopříjmovým skupinám. Bezděkova komise prý spočítala, že tento návrh by 60 procent důchodců uvrhl pod hranici chudoby.
Naproti tomu současný trojpilířový koncept prý zajistí minimálně pro padesát procent lidí přilepšení ke státní penzi. U mladších ročníků se prý dokonce vyplatí i těm s podprůměrnými příjmy. Celkem by tento pilíř prý mohl generovat jednu čtvrtinu až jednu třetinu všech prostředků na penze. Kdo se odmítne druhého pilíře zúčastnit, ten prý riskuje, že jednou bude dostávat důchod na hranici chudoby.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav