„Lidé často argumentují, že si spořili na důchod, a přitom v průběžném systému si sami na sebe nikdy nespoří,“ zahájil premiér prezentaci penzijní reformy. A právě o to prý jde- aby lidé měli svůj důchod více vázaný na své uspořené příjmy. Podle premiéra jsme totiž nadměrně závislí na organizovaném průběžném systému. Je z něj prý financováno asi 95 procent příjmů důchodců, což je nejvíce z celé Evropské unie.
Premiér se pustil i do opoziční ČSSD, která zavádění druhého pilíře tvrdě kritizuje. Nejnověji sociální demokraté argumentují, že na Slovensku, kde byl druhý pilíř rovněž zaveden, je nyní rušen. „Připomenul bych sociálním demokratům, že jejich slovenský vzor systém nebourá, ale modifikuje do takové podoby, která se velmi blíží tomu našemu,“ uvedl premiér Nečas.
V souvislosti s vehementní kritikou použil Nečas označení „dryáčnická opozice“. „Dali jsme si na té argumentaci záležet i kvůli nejapné, komunistické rétorice ČSSD,“ uvedl vzápětí. „Jedna věc je bolševická rétorika v opozici, druhá státotvorné chování ve vládě,“ dodal poté k chování ČSSD.
Následně společně s ministryní práce a sociálních věcí představovali systém druhého pilíře penzijní reformy. Ministryně uváděla za pomoci připravené prezentace příklady výhodnosti reformovaného penzijního systému a premiér následně prezentaci shrnul: „Je to výhodnější pro asi 50 procent, a to bez rozdílu věku.“
Povinné sockarty jsou mrtvé
Následně na dotaz z novinářského pléna vysvětlil i rozpory v tvrzení ministryně práce a sociálních věcí, která v pátek při přebírání úřadu uvedla, že systém sociálních karet bude fungovat na dobrovolné bázi, zatímco v pondělí již mluvila o povinném užívání, které prosazoval její předchůdce Jaromír Drábek a byl za to vehementně kritizován.
Vysvětlování se místo ministryně ujal premiér Nečas. „Pokud by se nezměnily smlouvy na provoz toho systému, tak by to muselo být povinné,“ připustil. Jenže smlouvy velmi pravděpodobně změněny budou, neboť se o nich už začalo jednat s provozovatelem systému, a ten projevil vstřícnost.
„Proto mohu říci, že koncept povinné sociální karty už je mrtvý,“ říká premiér. Sociální karty by podle něj měly sloužit jako průkaz, ale dobrovolně si bude možné zvolit, že budou užívány i jako platební prostředek.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav