Nechci kecat do všeho, napsal Okamura. Ale systém by zreformoval od základů

26.02.2013 17:09 | Zprávy

Moravsko-japonský podnikatel a vyřazený kandidát z boje o Hrad Tomio Okamura se nechystá zakládat svou vlastní politickou stranu. A důvod je prostý - plést se do dnešní politiky, kterou rozum nebere, se mu rozhodně nechce. Přesto Okamura přemýšlí, jak důvěru mnoha lidí nejlépe využít.

Nechci kecat do všeho, napsal Okamura. Ale systém by zreformoval od základů
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Tomio Okamura.

„Nemám ambici být ani předsedou strany a už vůbec ne být premiérem. Nemám ambici řídit vše a kecat do všeho,“ píše na svém blogu Okamura s tím, že je to velmi těžká a zodpovědná věc. Má sice jisté představy, ale v současném politickém systému jsou prý nerealizovatelné. „Když už jsem se do té politiky pustil a získal důvěru mnoha lidí, neustále přemýšlím, jak tu důvěru nejlépe využít pro dobro věci,“ míní Okamura.

I kdyby šindele padaly

Okamura tvrdí, že v současném systému musíte vládnout v koalici a uplatit koaliční partnery nějakým ministerským bidlem, na které si sedne stranický funkcionář, který svému předsedovi drží pod krkem nějakou stranickou frakci. „A své místečko musí mít i předseda - ať už je odborník na cokoli či na nic - ministrem musí být i kdyby šindele padaly,“ píše neúspěšný prezidentský kandidát.

Takovou vládu by tedy moravsko-japonský podnikatel rozhodně řídit nechtěl, protože se řídit prostě nedá. „Jak chcete řídit pana Kalouska, když ovládá finančně analytický útvar, který má pod dohledem všechny finanční transakce v zemi, a kdykoli kohokoli může nebo nemusí sestřelit z jakéhokoli bidla,“ ptá se Okamura s tím, že je dobré si připomenout Vondru, který dostal ránu hned, co začal zkoumat čachry Kalouskovské party na ministerstvu obrany.

Podle Okamury by principem našeho ústavního pořádku mělo být důsledné oddělení moci výkonné a moci zákonodárné. „Ovlivňují se a tím se naprosto paralyzují, neboť jsou závislé na sobě navzájem. A to je zlé,“ píše podnikatel, podle kterého je jediné řešení změnit politický systém tak, aby o kandidátech do Parlamentu nebo na ministerstvo nerozhodovali kmotři.

Zákon o referendu

Dále by podle něj bylo fajn, kdyby Parlament pouze navrhoval a přijímal zákony a vláda vládla naprosto odděleně, to znamená vláda by byla jmenována přímo voleným prezidentem. „Současně navrhuji zavést také přímou odvolatelnost takto vládnoucího prezidenta,“ připomíná Okamura.

Podnikatel se tedy do politiky nechystá, přesto by se rád zasloužil prosadit zákon o referendu, ve kterém by se hlasovalo o změně Ústavy a politického systému. Tedy aby bylo možné přímo volit poslance, hejtmany, starosty, senátory a prezidenta s možností je občanským referendem zase odvolat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Parkování

Občané Prahy nemají kde zaparkovat, navíc chcete parkování zase zdražovat a pak sami zneužíváte parkovací karty i pro své známé a příbuzné? Ještě bych pochopil, že máte VIP parkování vy jako primátor, ale přijde vám v pořádku, že ho mají i další, i když třeba nejsou vůbec politiky? PS: Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…