K uctění politikovy památky vydal náčelník generálního štábu Vlastimil Picek zvláštní nařízení, v němž všem podřízeným vojenským útvarům a armádním zařízením uložil provést stažení státní vlajky na půl žerdi nebo ke státní vlajce vyvěsit černý prapor. Rozkaz o tom platil od dnešní 14 hodiny a třeba na krajském vojenském velitelství Praha v Karlínských kasárnách jej splnili ve 14.15 hodin. Mnoho jednotek se ovšem ke vzpomínce připojilo zcela spontánně už ráno, např. ve Vojenské střední škole a Vyšší odborné škole v Moravské Třebové. Podle zástupce velitele školy Zdeňka Macháčka před budovou školy vyvěsili černý prapor a učitelé s žáky školy, kteří už Havla jako prezidenta mohli vzhledem ke svému věku většinou jen těžko pamatovat, na bývalou hlavu státu zavzpomínali.
Dalším útvarem, který si připomněl náhlou expolitikovu smrt, patřil také 73. tankový prapor Přáslavice, spadající pod 7. hranickou mechanizovanou brigádu. Při nástupu byl skon prvního „porevolučního“ prezidenta uctěn minutou ticha. Naopak na Universitě obrany ve Vyškově se dnes kromě spuštění války podle zdroje ParlamentníchListů.cz z řad instruktorského sboru nic zvláštního nedělo. „V den jeho pohřbu ale jsou v posádce zrušeny všechny slavnosti, nesmíme jít ani na pivo,“ řekl ParlamentnímListům.cz vojenský zdroj.
Vše k tématu skon Václava Havla
Na Václava Havla, během jehož působení v úřadu hlavy státu začala česká armáda ve velkém
vysílat své lidi na zahraniční humanitární, ale i bojové mise, vzpomínali však i vojáci sloužící nyní na nejnebezpečnějším místě na zeměkouli, pod horami Hindukúše v
Afghánistánu. „Vojáci v Provinčním rekonstrukčním týmu spontánně zapalovali svíčky k uctění jeho památky. Ranní briefing velitele zahajovala vzpomínka na bývalého vrchního velitele ozbrojených sil a prezidenta republiky. Dále v pátek 23.12 se v 11.00 hod se na základně Shank v kapli uskuteční mše svatá, která bude sloužena za Václava Havla,“ sdělila ParlamentnímListům.cz mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Obdobným způsobem podle ní probíhá vzpomínka také u dalších kontingentů české armády, např. muži elitní 601. skupiny speciálních sil z Prostějova, sloužících přímo v bojové zóně Hílmand na campu Hombre. Ten je pojmenovaný po veliteli prvních afghánských bojových misí prostějovských výsadkářů a hloubkových průzkumníků a současném šéfovi vojenské zpravodajské služby Ondreji Páleníkovi.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš