Nešťastný poslanec TOP 09: Byl jsem vážený odborník. Teď mi lidé nadávají

26.06.2012 8:02 | Zprávy

Před volbami v roce 2010 byl uznávaným historikem působícím na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Ve volbách se stal poslancem, a přestože má ženu a dvě děti a jeho dřívější kolegové ho uznávali jako odborníka na českou šlechtu, dnes na něj řada lidí hledí skrz prsty. Řeč je o zákonodárci Zdeňku Bezecném (TOP 09). Proč, posteskl si.

Nešťastný poslanec TOP 09: Byl jsem vážený odborník. Teď mi lidé nadávají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Logo TOP 09

V očích většiny české veřejnosti politika představuje ne právě čisté řemeslo. Kdo se stane politikem, stává se v očích řady svých spoluobčanů součástí oné skupiny vyvolených, kteří podle názoru mnoha lidí často jen kradou a nevědí nic o tom, jak žije „obyčejný člověk.“ V rozhovoru pro MF Dnes si nad tím posteskl jeden ze zákonodárců Zdeněk Bezecný (TOP 09).

Kdo si chce udržet dobrou pověst, nejspíš by neměl vstupovat do politiky

„Stal jsem se poslancem, to byl zlom. Lidé nerozlišují politiky na jednotlivce, i okolí mě bere jako součást celku, jemuž vůbec nedůvěřuje. Z uznávaného historika a vysokoškolského pedagoga jsem najednou pomalu vyvrhel,“ říká poslanec za TOP 09, odborník na českou šlechtu.

Když ho jeho známí vidí dnes, často se ho ptají, jak vůbec mohl „vlézt“ mezi ty lidi tam nahoře a o politice se s ním raději vůbec nebaví. To svědčí o tom, že práce poslance pro nemálo lidí automaticky znamená očernění. Lidé poslaneckou sněmovnu často vnímají jako uzavřenou společnost, kde bují korupce. Přitom tomu tak nebylo odjakživa.

„Z počátku to lidé brali jako voličskou revoluci, byli nadšení. Do parlamentu se dostaly nové strany, zafungovalo kroužkování. Lidé měli pocit, že mají možnost sami něco změnit. Jenže platí - čím větší očekávání, tím větší frustrace. Pak přišly aféry Věcí veřejných a spory ve vládě, najednou jsem špatný. Neberou mě jako svého zástupce, ale jako součást skupiny, která selhala,“ vypráví Bezecný, mimo jiné také autor publikace Proměny elit v moderní době.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…