Noční můra. Odvolaný žalobce se obává změny, na kterou se těší Bradáčová

09.04.2013 9:05 | Zprávy

Bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce Stanislav Mečl se svým textem pro Lidové noviny zapojil do polemiky o novém zákoně o státním zastupitelství. Dlouho očekávaný pilíř vládní protikorupční politiky, který vehementně prosazuje například vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, však podle něj rizika klientelismu příliš neeliminuje.

Noční můra. Odvolaný žalobce se obává změny, na kterou se těší Bradáčová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lenka Bradáčová

Důvodová zpráva k zákonu uvádí, že návrh nepřinese zvýšení korupčního rizika. Podle Mečla je však v tomto případě přání otcem myšlenky. Řada novátorských ustanovení je prý totiž nedotažených a přináší velká korupční rizika.

Například hodnocení profesního růstu státních zástupců, odvislé pouze od názoru vedoucího státního zástupce, a navíc podle kritérií, které neformuluje zákon, ale nejvyšší státní zástupce, představuje značné riziko. Právě tento proces má přitom zásadní vliv na kariéru návladních, a rovněž na podobu státního zastupitelství.

Zároveň pokračuje praxe jmenování vedoucích státního zástupců bez výběrového řízení. Přitom soudní funkcionáři procházejí výběrovým řízením již mnoho let. Navíc není nikde upraveno zařazování státních zástupců, změny v jejich specializacích či dokonce možnosti obrany proti takovým krokům. To znamená, že šéf zastupitelství může se svými podřízenými točit, jak se mu zlíbí.

Nejpodivnější je však výběr šéfa Úřadu pro potírání korupce, takzvaného protikorupčního speciálu. Tento útvar se má zabývat nejzávažnější ekonomickou kriminalitou a bojem s terorismem, což vyžaduje speciální znalosti a zkušenosti. Proto je nepochopitelné, že by do takového útvaru měli státní zástupci chodit na krátkodobé stáže, po kterých by se posuzovalo, jak se osvědčili. Bez výběrového řízení, nebo alespoň jasných pravidel a kontroly, může do podoby speciálu zasahovat i Nejvyšší státní zástupce.

Je prý zjevné, že za takových podmínek bude velmi snadné budovat ve státním zastupitelství klientelistické sítě. Proto prý u zákona o státním zastupitelství reálně hrozí, že se stane noční můrou.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…