Nový pražský předseda SPOZ chce navazovat na Miroslava Šloufa

24.02.2013 21:28 | Zprávy

Novým předsedou pražské Strany práv občanů – zemanovci se stal Ondřej Kropáček, kterého ParlamentníListy.cz požádaly krátce po jeho zvolení o rozhovor. Jak se přiznal, bylo to v jeho životě vůbec první interview, které médiím poskytl. Ondřej Kropáček věří, že pražská organizace pod jeho vedením bude pokračovat v tom, co započal Miroslav Šlouf, první předseda pražské SPOZ.

Nový pražský předseda SPOZ chce navazovat na Miroslava Šloufa
Foto: SPOZ
Popisek: Logo Strany práv občanů - Zemanovců

Pane předsedo, co čeká pražskou organizaci teď, s novým vedením?

Je před námi spousta práce. Máme v Praze organizace, které pracují hodně dobře a jsou dobrým základem pro budoucí volby. Máme mezi sebou zastupitele, dokonce místostarostu. Na druhou stranu, jsou tu místní organizace, které mají dva nebo tři lidi, a jsou to v zásadě lidé, kteří žijí z podstaty, neodvádějí tu práci, kterou by měli. Musíme tedy dát dohromady funkční organizace po celé Praze. Takže to je část onoho procesu, kterému se musíme věnovat v prvé řadě. 

Po zvolení Miloše Zemana prezidentem se zvýšil zájem o členství ve SPOZ. Lze proto předpokládat, že se tam budou snažit dostat i ti, jimž nejde zrovna o práci pro lidi v prvé řadě. Jak se k této situaci chcete v Praze postavit?

Řešit to chceme vcelku jednoduše, a využijeme k tomu doporučení předsednictva SPOZ. To, co ono doporučení vyjadřuje, by se dalo shrnout do starého českého přísloví „ukázaná platí“. Každý, kdo má zájem se stát členem SPOZ, může přijít do organizace v místě bydliště a požádat o členství. Bude zařazen na takovou řekněme kandidátku a pak se uvidí, jak se ten člověk projeví. Jinak platí princip, že místní organizace přijímá a krajský výbor potvrzuje.

Rozhodně to nebude o tom, že by někdo přišel a stal se členem, pak přivede nějakých pět kamarádů a krátce nato převezmou celou nějakou malou organizaci a začnou něco dělat po svém. To je o takzvaném rybaření a s tím si dokážeme poradit. Zkrátka, dneska nikdo nemůže přijít, říct, že chce být členem a všichni si z toho sednou na zadek. Je to spíš obráceně.

Dnes jsou v místních organizacích většinou lidé, kteří si to členství opravdu odpracovali, věnovali tomu svůj volný čas a spoustu energie. Samozřejmě, že nové členy vítáme, ale musejí přijít s tím, že chtějí něco dělat a vložit do toho kus sebe sama. Rozhodně to není o tom, že někdo vstoupí do strany, protože "teď tu SPOZ možná lidé budou volit". Tak tudy opravdu ne.

Co Vás teď čeká jako předsedu?

Mě teď čeká opravdu těžký úkol, a to navázat na předsedu, jakým byl Miroslav Šlouf, což je člověk, který to všechno doslova vydupal ze země a jehož zásluhou je také Miloš Zeman na Hradě. A já se teď musím snažit, abych se mu alespoň částečně vyrovnal. Musím se snažit, abych vytvořil našim lidem v Praze podmínky pro jejich práci, a to jak zázemí politické, tak zázemí ekonomické. No, a samozřejmě přivést je k volbám tak, aby uspěli. Moc času není, protože volby jsou už za rok a čtvrt.

Na co se chce pražská SPOZ především zaměřit?

My jsme Strana práv občanů – zemanovci, a z toho vychází i podstata naší práce. Lidé si stále ještě málo uvědomují, jakou mají možnost pracovat se svými právy. Týká se to například i práva volebního. Dnes musí člověk volit stranu a zvažuje, jestli zvolí tu či onu. Říká si: „Oni jsou to všichni hajzlové, ale tito jsou snad přece jen o něco menší, než ti druzí." Je proto třeba, aby si lidé měli možnost vybrat ty kandidáty, kteří nejsou s nikým svázáni a provázáni.

V ideálním případě je to pak přímá volba hejtmanů, starostů a všech zastupitelů i zákonodárců. Aby lidé mohli napříč politickým spektrem označit a zvolit ty, o nichž si myslí, že jsou to slušní lidé a v politice chtějí dělat něco jiného, než jen neustále své postavení zneužívat a rozkrádat, co lze. Proto považujeme zavedení přímé volby za jednu z našich hlavních priorit. I když, i v ostatních sférách nás čeká také pořádný kus práce.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…