O Martinu Bartákovi, který strkal nos tam, kam neměl a dnes se diví

17.07.2012 7:43 | Zprávy

Kauza předraženého nákupu letounů CASA je stále velmi aktuální. Policie chce najít viníky, kteří tento nákup posvětili. Jedním z těch, kdo čelí nařčení, že nákup schválil, je i bývalý náměstek exministryně obrany Vlasty Parkanové, lékař Martin Barták.

O Martinu Bartákovi, který strkal nos tam, kam neměl a dnes se diví
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Bývalý ministr obrany Martin Barták

Kdo vlastně nese odpovědnost za nákup armádního vybavení a kdo má kompetence rozhodovat o zbraňovém systému, rozebírá ve svém komentáři pro deník MF Dnes sociolog Antonín Rašek.

Podle něj se Barták, bývalý náměstek a jistý čas dokonce ministr obrany, nemůže své odpovědnosti zříkat, jak tomu činí v médiích. Již samotný fakt, že funkci náměstka či ministra obrany vykonával právě Barták, povoláním neurochirurg, je prý zarážející. "Kdyby u Martina Bartáka převažovala jistá míra soudnosti, nikdy by se v odborných problémech nákupu vojenské techniky pro zajišťování bezpečnosti ČR neangažoval. Pokud to udělal, přijal za tuto oblast odpovědnost. Takže nemůže být překvapený, že veřejnost chce, aby nesl důsledky svých rozhodnutí, i když se tomu raději měl vyhnout a nepřijímat funkci spjatou s takovými kompetencemi," je přesvědčen Rašek.

Kdo má rozhodovat?

Podle sociologa i zkušenosti ze zahraničí říkají, že o konkrétní výzbroji a zbraňovém systému by měla vždy rozhodovat armáda. Ta by měla výzbroj požadovat a zdůvodňovat její potřebnost. "Civilní složky resortu, exekutiva a zákonodárci vždy pouze posuzovali oprávněnost požadavku, náklady na pořízení a podobně," píše. "Nikdy tomu nebylo tak, že by civilní složky něco armádě nabízely, nebo dokonce vnucovaly, a pokud ano, vzniklé aféry obvykle končily odchodem takových politiků z politické scény, nebo dokonce jejich potrestáním," dodává Rašek.

Takto to fungovalo i v polistopadové období, ovšem jen do nástupu ministra Antonína Baudyše a ekonomického náměstka Miroslava Kalouska z KDU-ČSL. Poté se prý situace začala měnit i přes formální zachování stejného postupu. "Iniciační roli při rozhodování o nákupech konkrétní výzbroje a stavebních investicích převzalo ministerstvo obrany a armáda představovaná především generálním štábem byla v podstatě postavena do role, kdy jí často nezbývalo než s návrhy souhlasit," popisuje situaci sociolog.

CASA nevyhovují požadavkům armády, od nákupu se mělo ustoupit

Pokud se vrátíme k případu CASA, armáda požadovala dopravní letouny, které by vyhovovaly jejím požadavkům, tedy letouny schopné doletět do místa operací, schopné přepravit i obrněné transportéry a vybavené pasivní obranou proti prostředkům protivzdušné obrany. "Tyto nároky splňovala pouze letadla Spartan a Hercules, ne CASA, a proto po odmítavém stanovisku armády se jednání o nich měla okamžitě zastavit. Tím měla i veškerá korespondence mezi náměstkem ministra obrany Martinem Bartákem a náčelníkem generálního štábu Vlastimilem Pickem skončit," upozorňuje sociolog. V opačném případě musí zúčastnění nést důsledky svého jednání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…