O léčbě nebudou rozhodovat jen lékaři. Vhodný lék vybere i počítač

09.04.2013 8:09 | Zprávy

Zdravotní pojišťovny chtějí ušetřit, proto vám možná při jedné z příštích návštěv ordinace nevybere lék doktor, ale počítačový software pojišťoven. Ty chtějí spolurozhodovat o tom, co je pro pacienta nejlepší. Systém ale skýtá riziko, protože ne všechny léky se dají zaměnit, software navíc ještě nepracuje bezchybně.

O léčbě nebudou rozhodovat jen lékaři. Vhodný lék vybere i počítač
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Pojišťovny počítají s tím, že vyjednají slevu u výrobce léků a lékař dostane zákaz předepisovat jiné léky v dané skupině. To se dá jednoduše zařídit právě pomocí počítačového programu na předepisování receptů. Ten už od minulého týdne doktory upozorňuje, pokud chtějí předepsat jiný lék, než který je na takzvaném pozitivním lékovém listu pojišťovny, informuje server iDnes.cz.

V systému jsou zatím jen tři druhy léků, ale pojišťovny si od toho hodně slibují. "Ušetříme tím až třicet procent za daný lék. V součtu jsou to pak stovky milionů korun, které se dají použít na léčbu pacientů s jinými závažnějšími chorobami," je přesvědčen Petr Honěk ze Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

Jiná pojišťovna, jiný lék

Roli ale bude hrát pojišťovna, u které je pacient zaregistrovaný. Každá z nich totiž může mít vyjednanou jinou slevu u jiného výrobce léčiv. I když budou mít pacienti stejnou nemoc, dostanou tak jiné léky. "Není to dobré. Ten, kdo má rozhodovat o výběru léku, je lékař, ne pojišťovna a její peníze," namítá Zorjan Jojko, šéf Svazu ambulantních specialistů a upozorňuje, že ani léky se stejnou účinnou látkou nejsou tak lehce zaměnitelné.

S tímto nápadem pojišťoven souvisí ale i technický problém. Ne všechny ordinace jsou napojeny na internet a ne všechny ordinace používají stejný software. A ani se správným programem to nepůjde tak hladce. Software VZP, přes nějž chce pojišťovna vyvíjet tlak na lékaře, je plný chyb. Doktorům například nabízí léky, které nejsou vůbec na trhu.

Kromě toho tlak na lékaře, co mají předepisovat, nemá žádnou podporu v zákoně. To by se ale mohlo brzy změnit. Poslanci za ODS Boris Šťastný a Jiří Skalický připravují návrh k zákonu o reklamě, který podle iDnes.cz zakonzervovává fakt, že o lécích pro pacienty budou do budoucna rozhodovat právě zdravotní pojišťovny a jejich ekonomické zájmy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…