Občanští demokraté kopou do svých voličů. Exsenátor ODS je znechucen

30.07.2012 14:30 | Zprávy

Za pravicovou, euroskeptickou, Václavu Klausovi názorově blízkou Stranu svobodných občanů bude do Senátu kandidovat bývalý senátor ODS Jan Nádvorník. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětlil důvody své kandidatury. Nelíbí se mu posun ODS doleva, že strana poškozuje podnikatele a ustupuje socialistickému Bruselu.

Občanští demokraté kopou do svých voličů. Exsenátor ODS je znechucen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Současná ODS podle Nádvorníka není ODS, do které vstupoval a kterou zakládal Václav Klaus: „To už je jiná strana. Posunula se a rozkročila se do středu. To není má parketa. Je to strana, která bohužel podléhá a ustupuje svým koaličním partnerům. Už to není pravice.“

Bývalému členovi ODS a exsenátorovi vadí, že ODS zvyšuje daně a ustupuje Evropské unii, která zavádí socialistické a byrokratické nesmysly a omezuje nezávislost českého státu a svobodu občanů i podnikání.

Zvyšování daní a ustupování EU

„Základem byly čtyři poděbradské artikuly, ale ty z praktické politiky ODS mizí. Zvyšování daní nebylo pro občanské demokraty nikdy myslitelné. Vždy jsme prosazovali levný stát, ale vidíme ty obrovské zakázky státu i na krajích, kde ODS vládne. Hrubě se mi nelíbí, že vláda, kde je ODS nejsilnější stranou, zvyšuje daně a chce brát lidem více peněz, na druhé straně se souhlasem ODS naše země zaručila ručit 38 miliardami korun Mezinárodnímu měnovému fondu a v případě vstupu do eurozóny zaplatíme 350 miliard do evropského záchranného mechanismus ESM, a to jen pro začátek. To byla poslední kapka, proč jsem opustil ODS. To je naprostá lehkovážnost: na jedné straně hovořit o rozpočtové odpovědnosti a na straně druhé zadlužit budoucí generace,“ zlobí se exsenátor.

Nádvorník v Senátu hlasoval proti Lisabonské smlouvě, která nahradila co do obsahu evropskou ústavu a významně omezuje českou nezávislost. Chování některých svých tehdejších kolegů, kteří proti stranickému programu zvedli ruku pro Lisabon, ale nechtěl moc hodnotit. „Já jsem zachoval, jak jsem se zachoval, protože nezávislost našeho státu považuji za důležitou hodnotu. Své tehdejší kolegy nechci komentovat. Je to věc jejich svědomí a oni se s tím budou muset nějak srovnat,“ říká Nádvorník.

Nečas je OK, ale ten materiál kolem něho…

Nádvorník porovnal tři předsedy ODS. Václav Klaus je podle něho osobnost a každý ho jako předsedu s autoritou respektoval a všichni věděli, co si myslí a kam strana směřuje.

„Klaus byl přísný předseda. Potom přišel Mirek Topolánek, to nebyl konzervativní předseda a člověk jeho typu jím ani nemohl být. Když teď relativně nedávno napsal svou Páteční výzvu, kde hovořil o záchraně ODS, tak jsem mu odepsal, že to negativní začalo u něj. No a Petr Nečas, ten v tom docela bruslí. Je to velmi slušný a chytrý člověk, ale s tím materiálem, který má kolem sebe, až na světlé výjimky, nemůže ODS v žádném případě změnit a vrátit ji k základům,“ říká Nádvorník.

Z politiky ODS se stal byznys

Podle něho se ODS od strany svobody a idejí posunula ke straně úzkých byznysových a lobbistických zájmů. „Začali tam vstupovat lidi, kteří už politiku vlastně ani nedělají. Jde jim o vliv a sebeprosazení. ODS se stala stranou prosazování lobbistických zájmů, ne volného trhu, ale konkrétních jedinců a firem, kteří nesoupeří na volném trhu, nýbrž díky svým kontaktům dostávají obecní, krajské či státní zakázky, mnohdy předražené. Stal se z toho obchod a to se mi nelíbí,“ míní Nádvorník.

Současnou vládu nepovažuje Nádvorník za pravicovou, ale maximálně středovou. Důsledky krize podle něho neřeší, protože místo toho, aby nechala ekonomiku volněji dýchat, tak ji dusí zvyšováním daní a novými regulacemi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…