Lidové noviny píší o značně rozdílném pohledu jednotlivých sněmovních stran na jeho odchod. Nejbouřlivěji vystupovaly Věci veřejné, které ústy svého někdejšího ministra vnitra Radka Johna (který Martince do čela útvaru jmenoval) mluvily o potřebě odstranění detektiva, který začal vyšetřovat velké korupční kauzy ODS a vládní koalice.
Naproti tomu místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek odcházejícímu šéfovi vytkl, že „jeho útvar nebyl schopen analyzovat právní řád“ v některých oblastech. Právě Kalousek nemohl Martincovi přijít na jméno již od loňského léta, kdy korupční kriminálka obvinila jeho kolegyni Vlastu Parkanovou kvůli nákupu letounů CASA. „Obviňují ji, že pije pivo, létá na koštěti na Petrovy kameny a obcuje tam se Satanem,“ řekl tehdy Kalousek v Poslanecké sněmovně.
I vládní ODS Martincův odchod ocenila, ovšem mnohem zdrženlivěji. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který ještě minulý týden po vypuknutí sporu Martince s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou mluvil o policejních metodách z roku 1950, nyní ocenil, že situace byla rychle vyřešena. Podobně se vyjádřil i premiér Petr Nečas.
Opoziční ČSSD vyjádřila obavy o nezávislost policie. „Pokud by kauzy, které útvar směřoval proti vládě nebo vládním poslancům, byly najednou vzaty zpět, tak bych to považoval za snahu tento útvar ovládnout,“ uvedl stínový ministr vnitra Jeroným Tejc.
Po Martincově oznámení odchodu již došlo k některým změnám. Policejní prezident Martin Červíček se již dohodl s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem na novém režimu předávání poznatků od některých orgánů, například Finančně analytického útvaru Ministerstva financí. Martince by měl nahradit někdo z nejvyšších činitelů policejního sboru, čemuž odpovídá interní nabídkové řízení, vypsané na jeho pozici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav