Ten již dříve kritizoval některé části sociální reformy, jak připomíná server Aktuálně.cz. Nyní se po prověření desítek stížností od nezaměstnaných odhodlal k ještě ostřejší kritice. „Konkrétní příklady nasvědčují tomu, že takto pojatá veřejná služba by mohla porušovat právo na spravedlivou odměnu za práci a přiměřené hmotné zabezpečení, garantované Listinou základních práv a svobod, či dokonce zákaz nucené práce,“ uvádí ve své stanovisku ombudsman.
„Můj celkový postoj k současné podobě veřejné služby je odmítavý. Jak na základě interpretace napadané právní úpravy, tak mých dosavadních poznatků z prošetřování jednotlivých podnětů,“ uvedl veřejný ochránce práv ve své oficiální zprávě, předkládané poslancům. Své argumenty zaslal rovněž Ústavnímu soudu, který již několik měsíců posuzuje stížnosti na současnou podobu veřejné služby.
Ombudsman si rovněž povšiml, že úřady práce posílají na veřejnou službu ty nezaměstnané, kterým by měly pomoci spíše jinak - například starší lidi před důchodem, rodiče s dětmi, nebo dokonce zdravotně postižené. Na úklidové práce jsou pak posíláni třeba i lidé, kteří mají vzdělání i na kvalifikovanější práce. Takoví lidé jsou prý veřejnou prací často zasaženi ve své důstojnosti.
Ministerstvo však trvá na tom, že veřejná služba lidem naopak pomáhá. „Jde o aktivizační a motivační opatření, směřující k obnovování či získání pracovních návyků u osob, které tyto návyky ztratily nebo u nichž hrozí jejich ztráta, která by mohla vést až k sociálnímu vyloučení,“ říká k tomu sám odstupující ministr Drábek.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav