„Ústav pro studium totalitních režimů nekritizují jen komunisté a levičáci. Já jsem nekomunista a kritizuji tvrdě tuto instituci a úřad také, pane premiére,“ obrací se veřejně na předsedu vlády Petra Nečase muzejník a expert Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) a předseda její boskovické organizace Jiří Jaroš. „Řada odbojářů nekomunistů je se mnou ve shodě v kritice tohoto zbytečného a kontraproduktivního ústavu. Zpráva o tom, že ústav zkoumá dvě totality, je dle mne zavádějící až nepravdivá. O zkoumání nacistické totality v rozsahu, který se v ústavu věnuje komunistické éře, lze velmi vážně pochybovat, pane premiére. Uvedu jen jeden příklad: Zatímco seznamy StB jsou vydány již několikrát a dost kopírují disidenta Cibulku, seznam gestapa - mám na mysli celostátní seznam - zatím není vydán. A ani není známo, že by se připravoval. Také publikace ústavu k éře nacismu jsou podle mne marginální vzhledem ke studiu komunistické éry. Jak se máme vyrovnávat s komunismem, když jsme se nevyrovnali ani s nacismem,“ ptá se premiéra Nečase otevřenou formou expert Jiří Jaroš.
„Po nesmyslném a podle nás nelegitimním zrušení Komise pro válečné zločiny nacismu zde není instituce, která by dostatečně plnila všechny úkoly paměti národa období nacistické totality z pověření státu,“ tvrdí za pozůstalé oběti muzejník a expert ČSBS Jaroš.
Současný ÚSTR podle něj i dalších veteránů tyto úkoly neplní vůbec, anebo jen nedostatečně. „My, pozůstalí po obětech a bojovnícíchch proti nacismu proto žádáme - buďto ať Ústav pro studium totalitních režimů plní svou roli v obou tématech rovnoměrně, nebo ať skončí!“ říká tvrdě Jaroš.
Zveřejnit seznamy agentů gestpa. Kolik mezi nimi bylo komunistů?
Jaroš tak reagoval na vyjádření dalšího vysokého státního a stranického představitele ODS, konkrétně předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové. Ta se otevřeně postavila za ÚSTR, když prohlásila, že žádá „aby paměť národa, údajně ohrožená útoky na ÚSTR, byla zachována pro českou veřejnost,“ která má na ni podle Němcové právo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš