Odborář Dufek: Je třeba donutit řetězce, aby se chovaly slušně. Dělají si, co chtějí

02.11.2012 21:00 | Zprávy

Majitel Agrofert Holdingu Andrej Babiš ostře kritizoval obchodní řetězce, jejichž chování vůči dodavatelům potravin přirovnal k terorismu. Reagoval tím na nedávné rozhodnutí obchodního řetězce Albert, který na začátku října odmítl nejprodávanější čerstvé pečivo odebírat od největších tuzemských pekáren United Bakeries a Penam. Přednost dal regionálním dodavatelům.

Odborář Dufek: Je třeba donutit řetězce, aby se chovaly slušně. Dělají si, co chtějí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odborář Bohumír Dufek

Pekárny Penam patří do skupiny Agrofert vlastněné Babišem. S jeho postojem souhlasí jak předák nezávislých odborů Bohumír Dufek i nově zvolený senátor Jan Veleba.

„Působení (obchodních) řetězců je skutečně v rovině terorismu. Určitě jste sledovali, že nás vylistovali (přestali odebírat zboží) v Aholdu (provozovatel prodejen Albert) z jednoho dne na druhý,“ postěžoval si ČTK Babiš. Upřesnil, že Ahold odmítl zásobovat svých 246 prodejen z těchto pekáren, protože se s nimi nedohodl na ceně, i když cena obilí stoupla. „Nahradilo nás 30 jiných pekáren, které samozřejmě po cenové válce, která bude následovat, na to doplatí,“ řekl Babiš v Olomouci na diskusi zaměřené na biotechnologie, potravinářství a zemědělství.

Řetězce si dělají, co chtějí. Mění smlouvy ze dne na den

Obchodní řetězec Albert ale změnu dodavatele čerstvého pečiva zdůvodnil stoupající oblibou regionálních dodavatelů pečiva. "Naši zákazníci mají své oblíbené místní pekaře a jejich výrobky chceme nabízet i v našich prodejnách," uvedl v říjnu manažer prodejen Albert Milan Mrázek. Dvě největší pekárny budou do Alberta i nadále dodávat balený chléb, jemné pečivo či některé výrobky privátních značek.

Babiš však po jeho slovech uvedl, že výpadek dodávek pečiva pro obchodní řetězec Albert pocítí pekárenské společnosti Penam i United Bakeries na svých letošních tržbách. "United Bakeries podle mého odhadu ztratilo 18 procent výroby a my jsme ztratili také dost. Snažíme se to samozřejmě nahradit někde jinde,“ uvedl Babiš. Na antimonopolní úřad se ovšem obrátit nehodlá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…