Odborář podezřívá BIS ze sledování funkcionářů. A dodává závažná slova

08.11.2013 16:28 | Zprávy

Zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2012 nenechala úplně klidným šéfa Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka. Tedy jak se dalo očekávat, především ta pasáž, která se věnuje levicovému extremismu. Šéf silných odborů svazu KOVO zase vznesl v této souvislosti několik poznámek.

Odborář podezřívá BIS ze sledování funkcionářů. A dodává závažná slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf ASO Bohumír Dufek

„Společným znakem marxisticko-leninského i anarchoauto­nomního spektra bylo reflektování pokračující ekonomické recese a úsporných opatření vlády. A tak se vedle obecných levicových témat jako je boj proti kapitalismu či útlaku a represi ze strany státu levicoví extremisté věnovali kritice stávající vlády a jejích reforem. Participovali na nejrůznějších protivládních demonstracích,“ uvádí se ve výroční zprávě BIS.

A pokračuje dále těmito slovy: „Podíleli se zejména na občanských protestech organizovaných platformou Stop vládě, která sdružuje odborové svazy, řadu nejrůznějších levicově orientovaných občanských iniciativ a sdružení. Podíleli se však i na řadě dalších protestních shromáždění organizovaných mimo uvedenou koalici. Podpořili i protesty proti reformě vysokého školství během tzv. Týdne neklidu, který na přelomu února a března v řadě měst ČR uspořádala Iniciativa za svobodné vysoké školy.“

A právě tyto věty příliš nepotěšily šéfa samostatných odborů Bohumíra Dufka.

Špatně vyhodnocená situace. Možná má zakrýt vážnější problémy, míní Dufek

„Bezpečnostní informační služba špatně vyhodnotila situaci – alespoň v tom ohledu s iniciativou STOP vládě, která byla pořádaná v demokratickém duchu s principy plně demokracii uznávající. Stejně tak i všechny další organizace, které se do iniciativy zapojily, jsou šéfům odborů známé svojí náplní i činností a nelze v nich vnímat riziko extremismu,“ řekl ParlamentnímListům.cz Bohumír Dufek.

Zavzpomínal na dobu, kdy se zmiňované protesty v loňském roce odehrávaly, a připomněl i to, že i policie, která u nich asistovala a dohlížela na jejich průběh, později hodnotila vše kladně. Například kvůli tomu, že během protestů nedošlo k ničemu, co by zásadně ohrožovalo bezpečnost lidí, ale též k ničemu, co by nectilo zákony této země.

„Podle mě BIS touto zprávou spíše zakrývá závažnější věci a problémy, které tuto zemi tíží. A ty vyplývají z práce politiků a z toho, na čem se oni podílejí. Daleko větší riziko totiž lze vnímat z pozice ekonomiky země a také v chování kmotrů, které zpráva ale příliš nerozebírá,“ domnívá se Dufek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…