Tím se podle nich stane peticí, uvedli dnes na tiskové konferenci občanské iniciativy Stop církevním restitucím. "Nechceme vás v tomto dopise zahrnout právními podrobnostmi, pouze upozornit na neblahý krok římskokatolických hodnostářů v ČR, který vyvolal rozkol ve společnosti a zesílil beznaděj nejchudších vrstev. Vážným účinkem převodu majetků na církve (především římskokatolickou) je i úbytek věřících," uvedli mimo jiné v dopise, který chtějí předat přes pražského arcibiskupa Dominika Duku.
Snaha zrušit církevní restituce zatím nevyšla
V dopise také vyzdvihují papežův příklad pokory a krédo, že církev má být chudá a sloužit chudým. To prý aktivistům vrací víru v tom, že v Česku "není nic ztraceno".
Procházková uvedla, že jejich podání namířená proti restitucím k Nejvyššímu státnímu zastupitelství, na policii a k ombudsmanovi nebyla úspěšná. Podle Procházkové zůstal bez odpovědi dopis bývalému papeži Benediktovi XVI.
Církve by podle zákona od státu mohly dostat majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve získat finanční náhradu 59 miliard korun během 30 let. Součástí zákona je také postupné odstřihnutí placení církví ze státního rozpočtu. Odpůrci zákona s tím nesouhlasí, norma podle nich nemá etické, historické ani právní podklady.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk