Okamura fušuje do školství: Musíte mladé připravit na život

22.05.2013 16:55 | Zprávy

Hold poctivé práci. Tímto souslovím lze shrnout tzv. Blanenskou výzvu, kterou stvořil senátor Tomio Okamura spolu s dalšími politiky, podnikateli i zástupci škol. Jde o petici vládě, kterou tvůrci vyzývají, aby se více věnovala podpoře technického a učňovského školství. Z těchto škol vyjdou lidé, kteří následně najdou uplatnění na trhu práce. Dnešní nezaměstnanost mladých absolventů škol je totiž podle tvůrců výzvy hrozivá.

Okamura fušuje do školství: Musíte mladé připravit na život
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Tomio Okamura v Chanově. Ilustrační foto

Senátor Tomio Okamura oznámil vznik tzv. Blanenské výzvy. Jde o projekt, na němž senátor spolupracuje s poslanci Radimem Fialou, Michalem Babákem (VV), s Hospodářskou komorou i se zástupci praktických škol. Jde o apel na vládu, aby přehodnotila své priority a zaměřila se na podporu technického školství, podporu podnikání, ale také výchovu dětí v mateřských školách, neboť už tam jsou dětem vštěpovány tolik potřebné hodnoty.

Vláda musí občany lépe připravit na reálný život

„Škola, a to už ta mateřská, by měla dětem vštěpovat životní hodnoty, na nichž stojí každá úspěšná lidská společnost. Tedy na poctivé a kvalitní práci. A takovou prací je i práce manuální, práce ve výrobě, řemeslná práce, práce v technických oborech. Navíc i z učebního oboru může talentovaný člověk pokračovat dál na střední a vysoké škole. Co je ale zásadní – řemeslo už mu nikdo nevezme. Absolvent gymnázia, jak si mnozí pamatují z vlastní zkušenosti, je profesně stále nikdo. Naproti tomu vyučený zedník je zedník,“ stojí ve společném prohlášení aktérů výzvy.

Celý text Blanenské výzvy ZDE

Naše společnost se podle tvůrců výzvy musí zbavit představy, že jsou vysoké akademické tituly vším. Mimo akademiků potřebujeme i inteligentní řemeslníky stejně jako schopné architekty. Povinností vlády pak je nastavit takové podmínky, aby byli občané již od dětství lépe připravováni na reálný život.

Co je třeba udělat?

Firmy, které podpoří výchovu svých řemeslníků, by se měly dočkat úlev na daních. V oblasti školství je prý třeba zrušit přidělování peněz na hlavu. Musí se začít rozlišovat mezi školami na základě předpokládaného uplatnění absolventů na trhu práce. Školy, které vychovávají nezaměstnané, by měly přijít o peníze. Odpovídající výchova musí ovšem začít už v mateřských školách, neboť dítě, které nikdy nedrželo v ruce kladívko, se jen stěží v budoucnu přihlásí na technický obor. Alespoň tak to stojí v textu výzvy.

„Vyzýváme dále stát a média, aby pomohly změnit společenské klima tak, aby elitou nebyl člověk s pochybným titulem, salonní teoretik, ale ten, kdo vytváří hodnoty a buduje naši zemi prací svých rukou a hlavy. Práce zdravotní sestry, průmyslováka, řemeslníka, hasiče je nenahraditelná a je na společnosti, aby činnost těchto lidí veřejně ocenila,“ stojí v závěru prohlášení.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…