Podnikatelé budou podle uznávaného ekonoma Pavla Kohouta utíkat z Česka ne kvůli Zemanem navrhovanému zákonu o prokázání původu příjmu a majetku, ale spíš kvůli vysokým daním. „Žádný takový zákon o majetkových přiznáních totiž nakonec nikdy nebude,“ soudí a pro ParlamentníListy.cz k tomu doplňuje celou řadu důvodů.
Zemanova Mantra
Ve svém inauguračním projevu Miloš Zeman prohlásil: „Jsem hluboce a dlouhodobě přesvědčen, že nejúčinnějším nástrojem v boji proti těmto ekonomickým mafiím je zákon o prokázání původu příjmu a majetku včetně možnosti nelegálně získaného, tedy nakradeného majetku. A i když prezident nemá zákonodárnou iniciativu, budu se trpělivě snažit přesvědčovat poslance a senátory, aby takový zákon navrhli a aby takový zákon byl přijat.“ O zmíněném zákoně hovoří už roky stejně, jako když buddhista opakuje mantru.
„Musíme si uvědomit, že žijeme v Evropě, kde platí určité mezinárodní normy. Jednou z nich je i Listina základních lidských práv a svobod, která zakotvuje mimo jiné i právo vlastnit majetek a povinnost státu jej chránit. Dále, soudní systém každé civilizované země obsahuje základní princip presumpce neviny. To znamená, že v žádné zemi prostě nelze schválit zákon, který by umožnil konfiskovat majetek podezřelého původu. Je možné zahájit policejní vyšetřování na základě podezření. Je možné na základě majetkového přiznání poslat daňovou kontrolu. Proto také italské a řecké úřady zkoumají majitele jachet, luxusních nemovitostí a výkonných automobilů. Pokud toto vyšetřování povede k soudu a rozsudku za majetkový trestný čin, pak je teprve možné tento majetek zabavit. Nelze ovšem konfiskovat jakýkoli majetek na základě presumpce viny, tedy na základě toho, že majitel nemůže prokázat jeho původ,“ vysvětluje Kohout.
Majetek z korupce
Kohout také rozvádí, jak těžce by se výše majetku určovala a dokazovala. „Velmi obtížně. Skutečně bohatý člověk nikdy přesně neví, jak velký majetek vlastní. Málokdo má celý svůj majetek na bankovním účtu. Bohatí lidé vlastní cenné papíry nejrůznějšího druhu a podíly na obchodních společnostech. Řekněme, že hodnocení portfolia veřejně obchodovatelných akcií nebo dluhopisů je celkem snadné, ale hodnocení neobchodovatelných společností, které u nás drtivě převažují, je značně složitá záležitost. Mimochodem i dosti nákladná. Znalecký odhad hodnoty firmy je práce pro odborníky a ne pro úředníky. Důkazní břemeno by v tomto případě leželo na státu. Státe, dokaž, že můj majetek spočívající v podílu na firmě přesahuje hodnotu deset milionů! To je nepředstavitelné,“ podotýká ekonom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský