Neveřejná schůzka proběhla před třemi týdny v pražské centrále protikorupční policie. Jejími účastníky měli být bývalý detektiv protikorupční jednotky navázaný na ministerstvo financí a jeho známý ze společné policejní práce a v současné době jeden z nadřízených šéfa týmu vyšetřujícího kauzu CASA spojenou s Vlastou Parkanovou, detektiva Jiřího Mazánka. Podle zdroje Respektu byl host vnímán jako vyslanec ministra Kalouska.
Hlavním cílem setkání prý bylo přesvědčit vyšetřovatele, aby podpořili Kalouskovu verzi a obrátili případ opačným směrem. Měli by akceptovat verzi, že Parkanová nemusela zadat k vypracování externí posudek na cenu obvyklou, nemusela tedy dělat ze zákona to, z čeho ji detektivové viní.
Policie trvá na svém
Pro policisty ale představuje Parkanová klíčovou postavu, mohla by je totiž přivést na stopu dalších lidí z nejvyšších mocenských pater, pro něž mohla obchod s letouny domlouvat. Mazánkův nadřízený prý emisarovi sdělil, že policie na svém postupu trvá, s tím se měli rozejít.
Několik dní po této schůzce se do případu vložil sám Kalousek svým telefonátem přímo detektivu Mazánkovi, kdy mu měl údajně sdělit, že "u policie skončil". "Vyšetřovatel Mazánek mi řekl o osobním kontaktu s ministrem Kalouskem a sdělil, že ho vnímá jako nátlak," řekl k věci dozorující státní zástupce Jan Kořán. Kalousek jakýkoli nátlak odmítá jako "sprosté pomluvy a provokace estébáckého charakteru".
Data nesouhlasí
Kalousek uvedl jako důvod telefonátu to, že chtěl vyšetřovateli sdělit, že dozorujícímu žalobci zasílá odborné právní stanovisko, které by mělo zpochybnit důvody policejního obvinění Parkanové. Nicméně časový sled událostí Kalouskově verzi příliš neodpovídá. Příslušný dokument od ministra odešel 25. červa, tedy až pět dní poté, co Kalousek s policistou Mazánkem mluvil. V době telefonátu jej ministr sám prý ještě neměl ani k dispozici.
Ministr argumentuje tím, že měl od svých podřízených rozpracovaný koncept stanoviska. A že Mazánkovi nedůvěřuje, proto dokument neposílá přímo jemu. Ale považoval prý za nutné, aby vyšetřovatele seznámil s tím, že si stanovisko může vyžádat od žalobce, který jej má k dispozici.
I s telefonátem samotným to mělo být podle Respektu složitější. Kalousek se Mazánkovi údajně nemohl dovolat, tudíž mu zaslal SMS. Tu měl ministr zakončit podpisem ve znění "Váš klient Kalousek". Vyšetřovatel Mazánek se na základě textové zprávy ministrovi sám ozval zpět.
Nátlak ze strany policie?
Podle druhé verze si vyšetřovatel od začátku nátlak na svoji osobu vymyslel. Ministr mluví o tom, že za obviněním Parkanové mohou stát někteří "kmotři". Tomu, že by případ ovlivňoval sám Mazánek ale přitom v současné době nic nenasvědčuje. Svoji podporu mu prý telefonicky vyjádřil i policejní prezident Petr Lessy.
Pravda vyjde brzy najevo
Ministr financí označuje vše, co se týká údajného nátlaku z jeho strany, jako součást manipulace policie. Brzy se dle jeho slov všichni dozví pravdu o tom, jak to bylo s jeho telefonátem vyšetřovateli Mazánkovi. „V každém případě tu páteční pomluvu, kterou jsem byl skandalizován, nepokládám za náhodu. Pokládám ji za součást manipulace, které se policie v tomto případě dopouští a příslušným způsobem také konám. Jsem přesvědčen, že pravda vyjde najevo během několika týdnů. Pravda v tomto případě skutečně nejde tajit dlouho,“ řekl Kalousek ParlamentnímListům.cz.
Tento telefonát považoval za nepřijatelný také premiér Petr Nečas, který jej Kalouskovi vytkl. „Já chápu pana premiéra, že si nepřeje, aby žádný z jeho ministrů komunikoval s provokatéry z řad policistů,“ komentoval to pro ParlamentníListy.cz Kalousek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr