Poslankyně se obává, že se v poslední době trestněprávní nástroje používají k politickému boji. „Podobná trestní oznámení vnímám jako pokus o pokračování politiky trestněprávními prostředky, které se v poslední době staly oblíbenou a široce využívanou metodou politického boje,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz poslankyně.
Budou vládnout úředníci
Někteří jiní politici se vyjádřili podobně jako Parkanová, tedy, že dochází ke kriminalizaci politiky, například v souvislosti s obviněním Rady hlavního města Prahy kvůli Opencard. V radě jsou zástupci TOP 09 a ODS.
Celá rozsáhlá anketa ParlamentníchListů.cz ZDE
Například exministr životního prostředí Pavel Drobil k tomu uvedl, že vše nasvědčuje tomu, že v tomto státě už žádný politik nebude mít odvahu přijmout politické rozhodnutí, které bude spočívat ve výkladu nějakého nejednoznačného ustanovení zákona, pravidla či smlouvy a osobně se za takové rozhodnutí postavit.
„Politiku budou ochotni dělat pouze alibističtí političtí 'úřadové', kteří rozhodnou jen o tom, co jim před tím 'oprávní' deset právních a auditních posudků a připodepíše dalších sto stejně vyděšených úředníků. Jsme blízko toho, že můžeme zrušit politické volby a nahradit je konkurzem na poslance a ministry, protože to budou stejně jen 'bezbarví' úředníci, kteří žádné skutečně politické rozhodnutí nikdy nepřijmou. Proto nebudu nikdy nikoho vyzývat, aby odstupoval z funkce bez jasné a mediálně nezkreslené znalosti konkrétní kauzy,“ dodal Drobil.
Brutální kriminalizace komunálních politiků
Šéf ODS ve Zlínském kraji Libor Lukáš míní, že by členové rady odstupovat neměli a v celé kauze vidí nebezpečný trend kriminalizace komunálních politiků.
„Tato brutální kriminalizace komunální politiky je varovnou zprávou pro všechny představitele komunální sféry u nás. Důvody vedoucí ke kolektivnímu obvinění, jež byly zveřejněny v médiích, ve mně vyvolávají spíše pocit nedůvěry a obavu, že podobného scénáře může být využito – zneužito k obvinění kohokoli, kdo působí ve veřejných funkcích a rozhoduje v zásadě o čemkoli. Nedivím se primátorovi ani jednotlivým radním, že odmítli laciné populistické výzvy k jejich rezignaci. V tuto chvíli nevidím pro jejich rezignaci žádný vážný důvod,“ řekl Lukáš.
Kníže a jeho lidé mne hodili přes palubu
Pokud jde o samotnou kauzu na Ministerstvu zahraničních věcí, tak Klouzal v roce 2010 poukázal na podezřelé zakázky s informačními technologiemi. Podle něho ministerstvo zbytečně utratilo desítky milionů korun za správu počítačů na ambasádách. Podle Klouzala se snažil Schwarzenberg víceméně všechno zamést pod koberec a lidi od Schwarzenberga mu prý navíc vyhrožovali.
„Kníže a jeho lidé mne hodili přes palubu, takže jsem viděl, že nemám u něj jediné zastání,“ zmínil na konto ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, jemuž se prý v určité fázi svěřil s tím, že jsou některé zakázky na ministerstvu předražené. Jenže nakonec se na něj prý ministr vykašlal a sporné věci nechal běžet samospádem. Místo řešení pak pro Klouzala přišel zásadní obrat - v září 2011 dostal totiž na ministerstvu výpověď a pak následně se zdravotními problémy skončil v péči lékařů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík