Parkanová nesměla podle Nejvyššího soudu uzavírat nevýhodné smlouvy

30.06.2012 13:48 | Zprávy

Nejvyšší soud v souvislosti s bývalou starostkou Dagmar Hrubou jednoznačně prohlásil, že politik v placené funkci má vědět, že zákon mu nařizuje jednat hospodárně. Oslovení právníci vidí s případem Vlasty Parkanové souvislost, jak píší Hospodářské noviny.

Parkanová nesměla podle Nejvyššího soudu uzavírat nevýhodné smlouvy
Foto: Archiv VP
Popisek: Vlasta Parkanová

Případem Vlasty Parkanové může zamíchat ne příliš známý rozsudek Nejvyššího soudu z února letošního roku, na který již dříve upozornil server Česká pozice. Soudci v rozsudku jednoznačně prohlásili, že politici nesmí nakupovat nebo prodávat majetek za cenu, která není přiměřená. Právě tento prohřešek nyní policie exministryni obrany vyčítá. Kvůli tomu, že rozhodla o předraženém nákupu dopravních letounů CASA, žádá poslance o její vydání k trestnímu stíhání.

O co přesně v rozsudku šlo? Nejvyšší soud zkoumal případ bývalé starostky městské části Brno-střed Dagmar Hrubé, která v roce 2006 podepsala nevýhodný pronájem pozemků pod někdejšími kasárnami. Podle smlouvy je na patnáct let měla získat firma Wilson Properity a to za pozoruhodnou cenu 1 koruny za metr čtvereční. Na místě pak chtěla postavit dům s desítkami bytů.

I když z obchodu nakonec sešlo, policisté začali starostku vyšetřovat za porušení pravomoci veřejného činitele. Podobně jako nyní Parkanová se Hrubá hájila argumentem, že smlouvu neschvalovala sama. Nižší soudy jí daly za pravdu a rozhodly, že se ničeho trestného nedopustila. To ovšem letos odmítl Nejvyšší soud. Ten mimo jiné zdůraznil, že návrhy na pronájem pozemků předkládala na radě sama starostka. Pokud tedy smlouvy odporovaly zákonu nařizujícímu nakládat s veřejným majetkem hospodárně, nese za své rozhodnutí odpovědnost sama.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…