Už v devět hodin ráno se u koleje Josefa Hlávky v Praze uskutečnila pietní vzpomínka na události roku 1939, kdy došlo k zatčení a popravě vedoucích představitelů studentské organizace a internace stovek studentů v koncentračních táborech. Zároveň bylo rozhodnuto o uzavření českých vysokých škol. Na pietní akci promluvil prezident Václav Klaus a zúčastnil se jí i premiér Petr Nečas a ministr obrany Alexandr Vondra.
Mezi pravidelné účastníky této vzpomínkové akce patří i předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková, pro níž je toto datum mnohem více spojeno s rokem 1939 než událostmi o půl století později. „Z hlediska historických faktů se zavraždění studentů a zavření vysokých škol jeví dnem pietnějším než sametová revoluce," říká pro ParlamentníListy.cz Bobošíková s tím, že se ani ona, ani její strana nechystají teatrálně připojovat k akcím připomínajícím rok 1989.
Politické špičky se vystřídají na Národní třídě
Na stejném místě pořádala půl hodiny po poledni pietní akt za studenty popravené a umučené nacisty Pražská rada KSČM. Také Iniciativa Ne rasismu vztáhla svou akci k Mezinárodnímu dni studentstva. Pochod pod heslem „17. listopad patří studentům, ne neonacistům" začala dvě hodiny po poledni na Betlémském náměstí v Praze.
Události roku 1989 si veřejnost i politici připomněli především na pražské Národní třídě. Postupně se zde vystřídala ČSSD v čele s předsedou Bohuslavem Sobotkou, premiér Petr Nečas a v jedenáct hodin položil květiny k pamětní desce prezident Václav Klaus. Přišli i účastníci průvodu, který následoval po mši, jíž jako poděkování za 22 let svobody byl v kostele Matky Boží před Týnem sloužit od deseti hodin kardinál Miloslav Vlk.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník