Peníze dochází úplně všem. Nakupte si raději trvanlivé potraviny, radí ekonom

15.01.2012 13:46 | Zprávy

Lidé se vracejí o pořádných pár tisíc let zpět, alespoň co se obchodování týče. Finanční elity držící většinu světového kapitálu mají nízkou ochotu investovat, a zadržují tak obrovské množství peněz, jež se tak nedostává do oběhu. Peněz je prostě stále méně, ale obchodovat se musí. Úvěrová, finanční či hospodářská krize rozhýbala nejen v našich končinách barterový, neboli směnný obchod.

Peníze dochází úplně všem. Nakupte si raději trvanlivé potraviny, radí ekonom
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Od mušlí, kamínků, hedvábí, dvou a půl metrových kamenných skupltur a jiných neobyklých  platidel, postupně přes drahé kovy, kovové a papírové peníze kryté zlatem až po převod imaginárních čísel - nekrytých peněz z bankovního konta na konto. To je ve zkratce vývoj platidel. V současné době zatím ještě nežene lidi do barterování nedůvěra v peníze, nýbrž jejich nedostatek v oběhu, a firem i živnostníků, kterým se oběživa nedostává, je čím dál více.

Podle ředitele největšího portálu v ČR ebarter.cz Tomáše Sladkého se jen za loňský rok zaregistrovalo rekordních 600 firem a obchod „něco za něco“ jen kvete. Podle ekonomů se tento druh bezpeněžního obchodování bude rozvíjet i nadále. „Loňský rok v ČR pro barterování hodnotím kladně. Za posledních šest měsíců se u nás na portálu registrovalo přes 600 firem. V období ekonomické krize je menší tok peněz mezi podnikateli a to přispívá ke směnnému obchodu, což nám nahrává,“ pochvaluje si pro ParlamentníListy.cz vývoj Sladký.

Za vymalování bytu dovolenou

"Ohromnej mám handl sousede, tenhle hubzug chci vyměnit za kůži, kůži pak za elektromotorek, motorek pak za ojetýho pionýra a za toho pionýra mám slíbenýho podzimního kozla," vysvětluje Jaromír Hanzlík Rudolfu Hrušinskému v Hrabalově filmu Slavnosti sněženek. A realita podle Sladkého není nijak filmu vzdálená.  Směňuje se v podstatě všechno  - od stavebnictví přes auta, elektroniku, služby, nemovitosti po textil atd. „Nejvíce se barterují služby - zejména v oblasti marketinku a IT. Barterují se také už i potraviny, víno, med, brambory, co si pamatuji za poslední měsíc. Je to tak jednoduché - u nás můžou směňovat i živnostníci - například malířské služby za dovolenou, zednické práce za pračku, apod,“ láká Sladký na výhody nepeněžního obchodování. Sám prý získal za reklamu na serveru polepení auta.

Stát netratí

Barter ovšem nijak neobchází daňovou soustavu zákonů a z každého obchodu se musí platit daň, ať už DPH či daň z příjmu. “V praxi to funguje tak, že ku příkladu firma nabídne dvacet počítačů za dvacet billboardů, každá strana napíše fakturu řekněme na dvě stě tisíc a po doručení dojde k započtení pohledávek. Je to obchod jako každý jiný, který je upraven právními normami obchodního a občanského práva, konkrétně Směnná smlouva dle § 611 zákona 40/1964 Sb., občanského zákoníku,“ vysvětluje ParlamentnímListům.cz Sladký.

V USA  je ale barterový obchod daňově zvýhodněn: „V USA barteruje osm firem z 10, mají tam lepší podmínky. My jsme ve styku s hospodářskou komorou a se sdružením podnikatelů a budeme se také snažit o daňové úlevy, “ konstatuje Sladký. Server je podle Sladkého slov unikátní v tom, že funguje bez provizí. „Ve světě začaly fungovat barterové banky, ale ty už mají z každého obchodu něco, my nikoli,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…