Pětistovka měsíčně na jídlo, i tak žijí chudí v Česku. Přinášíme podrobnosti o celostátní sbírce potravin

21.11.2014 18:14 | Zprávy

Chudí lidé se vyskytují všude, ale v České republice je problém ten, že se nikdo nesnaží podchytit ty, kteří se pohybují těsně nad hranicí chudoby, ještě než do ní definitivně spadnou. Hodně z nich by se jich asi dalo zachránit dřív. Návrat po pádu na úplné dno je pak už velmi těžký a podaří se opravdu jen poměrně malému zlomku osob. Pomůže k tomu například celonárodní potravinová sbírka?

Pětistovka měsíčně na jídlo, i tak žijí chudí v Česku. Přinášíme podrobnosti o celostátní sbírce potravin
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chudoba, ilustrační foto.

V České republice žije na hranici chudoby podle odhadů kolem milionu občanů. Chudobou či sociálním vyloučením je ohroženo permanentně dokonce 15,4 procenta obyvatel (to představuje tedy více než milion a půl lidí). I proto je třeba hledat solidaritu u lidí, co jsou na tom lépe. K tomu slouží sobotní, již druhá, celonárodní potravinová sbírka.

„Když byla sbírka vyhlášena vloni, nečekali jsme takovou pozitivní odezvu. Letos se do ní zapojí ještě více obchodů – celkem 180 – tak věříme, že bude možné pomoci i více lidem,“ řekl ParlamentnímListům.cz Fabrice Martin Plichta, který vedle toho, že je novinářem, je též ředitelem České federace potravinových bank. Jak dodal, i když se, dle něj, situace za poslední rok v Česku nijak zásadně nezměnila, ani nezdramatizovala, to, že zde žije hodně lidí, co potřebují každou korunu a uvítají tedy jakoukoli pomoc, je pravda.

Vybraly se tuny potravin - jaký byl jejich osud a kde pomohly?

ParlamentníListy.cz se proto zajímaly o to, jak konkrétně pomáhalo několik tun potravin, které se podařilo vybrat v loňském roce. A dozvěděly se hned několik příběhů. Jelikož jde o klienty charitativních organizací, jejichž jména tyto organizace celé neuvádějí v rámci zachování jejich soukromí, uvádíme je pouze pod zkratkou.

Například pan Alois z Karviné je invalidní důchodce. Bydlel donedávna v bytě 3 + 1 se svou nemocnou matkou, o kterou pečoval. Jenomže, když zemřela, neměl sám dost peněz na placení nájmu, a tak mu začal v bytě narůstat dluh.

Časem byl proto nucen odejít bydlet do Azylového domu Slezské diakonie. Tam začal hledat práci a učit se práci s počítačem, na což mu při celodenní péči o matku nezbývalo času ani sil. Později pan Alois začal v azylovém domě pracovat ve veřejné službě, když se naučil pracovat s počítačem, brzy nato se odstěhoval do takzvaného tréninkového bytu, který mu umožňuje začít znovu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…