Petr Hájek odhalil pikantnosti z Klausovy návštěvy Ruska

23.04.2013 11:30 | Zprávy

Petr Hájek se ve svém komentáři na webu Protiproud.cz věnuje návštěvě Václava Klause v Rusku a tomu, jak ji okomentoval Alexandr Mitrofanov z Práva.

Petr Hájek odhalil pikantnosti z Klausovy návštěvy Ruska
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Tisková konference tehdejšího prezidenta Medveděva a Václava Klause

Na konci minulého týdne v Moskvě na mezinárodní konferenci The Russia Forum vystoupil také Václav Klaus vedle expremiéra Tonyho Blaira, někdejšího ministra zahraničí USA Colina Powela, exministra zahraničí Číny Li Zhaoxinga a dalších. Klaus hovořil o současnosti a budoucnosti vztahů Ruska s Evropskou unií.

Mitrofanov napsal, že Klaus hovořil o stagnující Evropě. Na větu o stagnující Evropě reagovalo mezinárodní publikum v obrovském sále dlouhým potleskem. 

Celý článek ZDE

Klaus sklidil potlesk, Blair byl nudný

„Jestli se nepletu, byl český exprezident jediný, koho potlesk v jeho vystoupení přerušoval. Vlastně ne, ozval se se smíchem ještě v jednom případě. To když generál Powel řekl, že není ani bývalý prezident, ani bývalý premiér, ale především voják. A to voják, který měl většinu života právě Rusko jako hlavního nepřítele. A že je skvělé, že tady dnes může mluvit,“ prozrazuje Hájek.

A přidává další zajímavosti: „Tony Blair hovořil jako vždy: Dokonale politicky korektně o ničem. Tedy pokud bereme už jako pouhé nic sdělení, že zatímco v minulém století dominovaly politice ideje a ideologie, v tomto současném jde už jen o odbornost. Což myslel jako pozitivum. Odhlédneme-li od toho, že jde o klasický blairovsko-unijní nesmysl, publikum ho rozhodně potleskem nepřerušovalo. Nakonec mu ale také zatleskali. Já ne. Určitě ho to hrozně mrzelo.“

„Moje země (nikoliv EU, pozn. PH) chce, aby Rusko bylo stabilně fungující zemí, protože je to důležitý trh pro naše zboží. Čím více bude stagnovat Evropa, tím bude pro nás ruský trh důležitější,“ cituje Mitrofanov Václava Klause, a pak již jen na okraj a bez citace dodává: „A vyzval Rusko k vývoji směrem k pluralitní demokracii.“

Moskva: Převažují luxusní vozy

Mitrofanov také citoval ruský průzkum, dle kterého mladí Rusové nevidí v Rusku perspektivu. Hájek zažil ale jinou zkušenost: „Těch pár dnů v Moskvě bylo mimořádně užitečných. Metropole, která podle neoficiálních odhadů má již asi patnáct milionů obyvatel, se proměňuje před očima. Byl jsem tam naposledy před necelými dvěma roky, ale bije to do očí na první pohled. Například na stále ucpaných osmiproudových silnicích – a to jsou již dobudovány tři(!) městské okruhy – se pomalu posunují statisíce aut. Srovnám-li je podle značek třeba s Prahou, jsme zaostalou gubernií EU: Převažují luxusní vozy, kterých u nás zahlédneme za den jen pár.“

Hájek rovněž komentátorovi Práva připomenul padesátiprocentní nezaměstnanost mladých Španělů, Řeků, Italů a tak dále.

Klaus mluvil s ruským premiérem a exprezidentem dvě hodiny

Bývalý vicekancléř připomněl i další zajímavost: „Při setkání s prezidentem Ruské federace Dmitrijem Medveděvem jsme čekali na našeho exprezidenta s kolegou Weiglem přes dvě hodiny! Něco takového si nepamatuji ani ze státních návštěv. Mluvili spolu mezi čtyřma očima o většině složitostí současného světa. Jistě ne proto, že by nevěděli, jak ubít čas. Tohle slepci z Práva, Lidových či Hospodářských novin, o Mf Dnes nemluvě, nevědí – a kdyby věděli, nepochopí. Pro ně je Rusko Sovětský svaz v jiném obalu. A mlátí to do hlavy svým obětem – čtenářům. Stejně jako obraz Václava Klause coby agenta Kremlu.“

Podle Hájka je ve skutečnosti Rusko složitý kolos, o jehož skutečných potencialitách – v kladném i záporném smyslu – nemáme vlastně dnes ani ponětí.

„Jen nechápu, jak je možné, že navzdory všem ukřičeným zastydlým bojovníkům proti komunismu, nás ti Rusové stále pokládají za přátele a blízký národ. Zemičku, jejíž občané tvoří sotva dvě třetiny obyvatel Moskvy. A jejichž hrdinní havlističtí novináři produkují dokola ohrané představení Myš, která řvala. Asi těm lidem před i za Uralem ještě nevyhasly pozitivní instinkty. A kvůli kruté minulosti nerezignují na budoucnost,“ uzavřel svůj komentář Hájek.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Martin Exner byl položen dotaz

Co když nevíte koho volit?

Souhlasím s Vámi, že chodit k volbám by se mělo, ale co když mám v posledních letech problém s tím, že není koho volit, protože mám ke každé z relevantních stran zásadní výhrady? Třeba na této vládě (stranách v ní) mi vadí, jak se snažíte zlehčovat problémy, které většina z nás má, jak lidi nálepkuj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…