Podnikatel z drsného severu: Podomní prodejci nejsou žádní gauneři. Co tady má člověk dělat?

13.04.2013 17:20 | Zprávy

ROZHOVOR Město Most zakázalo podomní prodej ve všech budovách k bydlení a ubytování. Utrum mají také všichni, kdo se živí legálním pochůzkovým prodejem na veřejných prostranstvích. Představitelům hospodářské komory se ježí vlasy hrůzou. Cílem možná mělo být snížení podvodníků, kteří po domech prodávají kradené zboží, ale nařízení má dopad především na poctivé lidi.

Podnikatel z drsného severu: Podomní prodejci nejsou žádní gauneři. Co tady má člověk dělat?
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Rudolf Jung

Šéf mostecké hospodářské komory Rudolf Jung v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz objasnil, na co městští politici zapomněli, byť obratem dodává, že si je vědom, že tato forma prodeje zboží není pro hospodářství podstatná. Rudolfu Jungovi, který hájí zájmy podnikatelů, vadí zejména systém, kterým městští politici k věci přistoupili. 

Uznal jste, že podomní a pochůzkový prodej, i když jde třeba o příležitostný prodej v rámci jednorázových akcí, není pro naše hospodářství významný. Přesto se nemůžete s postupem mosteckých politiků ztotožnit. Proč?

Měli bychom si vážit každého, kdo se korektně, odborně, profesionálně, zákonně a slušně stará sám o sebe. Nemůžeme šmahem plošným zákazem vytvářet atmosféru, že všichni OSVČ jsou gauneři a neschopnost se s těmi gaunery a nepoctivci  - kteří jsou v každé skupině lidí samozřejmostí - vypořádat  pohodlně řešit plošnými zákazy. Je to složitější, a tak jednoduché soudy nejsou a nebudou - musíme jít za systémovými opatřeními a ne jednorázové hrdinské a silácké kousky.

Podomní prodej nařízení definuje jako nabídku zboží a služeb, prodej zboží a poskytování služeb mimo řádnou provozovnu předchozí objednávky. Pochůzkovým prodejem je něco podobného, kdy ale prodejce vyhledává z jednoho místa nebo při chůzi potenciálního spotřebitele na veřejném prostranství. Jde tedy o cosi legálního či nikoli?

Podomní a pochůzkový prodej je jakýmsi nijak nedefinovaným reliktem z dob první republiky a z hlediska celkového objemu obchodu není podstatný ani zásadní. Hospodářská komora se tímto segmentem trhu zatím vůbec nezabývala, a tudíž nemám k dispozici oficiální stanovisko, takže  jen můj osobní názor: Podomní a pochůzkový prodej, nebo jinak řečeno uzavírání smluvního vztahu mimo  sídlo nebo provozovnu podnikatele, je legální činnost, zčásti upravena příslušnými pasážemi občanského zákoníku, byť konkrétní praktiky nejsou upraveny….

…promiňte, ale má tedy v dnešní době tento „dosti volný“ typ prodeje vůbec v naší ekonomice místo?

Podle mého názoru  by měl tento systém obchodování postupně  z dnešní doby až na výjimky  vymizet. Ale o  tom musí ve svobodné tržní společnosti rozhodnout sám trh a ne silácké, navíc sporně zdůvodňované plošné a všesortimentní zákazy (tedy až na charitu), s kterými z principu nesouhlasím. Mezi skupinou těchto obchodníků je  možná víc než jinde větší procento  gaunerů a podvodníků, ale  podle mé vlastní zkušenosti  je mezi nimi i řada poctivých, slušných a korektních  lidí, kteří v tomto způsobu činnosti našli svoji obživu. Ve svém oboru se vzdělali a mohou  poskytnout i kvalifikované poradenství, pokud se jako svéprávný zákazník rozhodnu  toho svobodně využít: Zkuste se na něco zeptat v supermarketu!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…