Zrušení šesti tisíc lůžek akutní péče a k tomu ještě dvanácti malých nemocnic stvrdily zdravotní pojišťovny svou dohodou. O konkrétních škrtech v seznamu nemocnic se začalo mluvit až nyní a ve špitálech kvůli tomu zavládly obavy. „Byli jsme překvapeni tím rozsahem. Ani když se rušili v padesátých letech kulaci, nebylo to tak rychlé,“ prohlásil pro Lidové noviny výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.
Předseda Svazu pacientů ČR Luboš Olejár se obává, že nemocnice nebudou schopny uspokojovat požadavky pacientů a budou se tvořit fronty na zdravotnické zákroky, které budou prostorem pro korupci. „Braňme své nemocnice. My pacienti máme hrůzu, co se stane po prvním lednu. Julínkova doba proti tomu byla procházkou růžovou zahradou,“ zkritizoval Ladislav Olejár působení ministra Leoše Hegera v čele rezortu zdravotnictví.
Napomádovaný oficír ve štábu je totéž co nynější úředník
Oznámené rušení dalších 6000 akutních lůžek rozzlobilo i primáře II. interního oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce a poslance ČSSD Jiřího Koskubu. „Na mnohých místech to může znamenat obrovské komplikace pro nemocné i ošetřující personál. Může jít až o přímé ohrožení života. Mám ale obavy, že pan ministr, ani šéfové zdravotních pojišťoven si toho vědomi nejsou,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Jiří Koskuba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník