Zaorálek poukázal na skutečnost, že už dlouhou dobu probíhala na veřejnosti debata, v níž se kritizoval chod ÚSTR, konkrétně absence jasně stanovených koncepcí a směšování odborných a ideologických přístupů. „Nikdy jsme nesouhlasili s tím, aby se politizovaly dějiny, a nesouhlasíme s tím ani teď,“ podotkl.
Zdůraznil, že jakékoliv spekulace o spolupráci ČSSD a KSČM jsou zcela mylné. „Nikdo z vedení ČSSD o tom s komunisty nejednal a nevím, proč by to mělo být jinak,“ dodal.
Nevkusná nařčení premiéra
Zaorálek také zkritizoval výroky premiéra Petra Nečase, v nichž nařknul předsedkyni Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Petrušku Šustrovou z politického ovlivňování. „Premiér by se jí měl omluvit. Člověka s tak obrovským morálním kreditem podezřívat z něčeho takového je nevkus a nehoráznost,“ rozčílil se.
Jeho slova podpořil i senátor František Bublan. „Kdybychom zvolili jiné členy Rady, výsledek zřejmě bude stejný. Téměř všichni z kandidátů měli vůči Hermanovi výtky,“ uvedl. Popřel, že by za tím byl jakýkoliv politický cíl, pouze snaha, aby Ústav šel krokem dopředu a dostál tomu, co se od něj očekává.
Antikomunismus v akci
Senátor Jiří Dienstbier doplnil, že při výběru kandidátů do Rady měli jediný požadavek – aby zajistili nestranné informování o našich dějinách, protože kdo prý nezná dobře své dějiny, často opakuje své chyby.
Výstup ODS na tiskové konferenci a jejich postoj k událostem v Ústavu neváhal Dienstbier označit jako pravicový bolševismus. „Antikomunismus je zoufalým důsledkem pravicové politiky, absolutní a poslední argument, proč by ji dneska někdo chtěl volit,“ řekl.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem