„U nás se spustila bubnová palba morálně domněle zcela čistokrevné party, překládající myšlenkové výkony sudetoněmeckého landsmanšaftu,“ píše filosof. Pozoruhodný je především názor, že USA a Velká Británie jako účastníci Postupimské konference by dnes s odsunem nesouhlasili, naopak by prezidenta Beneše popohnali před válečný soud. Přišel s ním na stránkách Lidových novin jistý Vilém Barák.
„Jen opakuje českým ministrem zahraničí rovněž opakovaný názor sudetoněmeckého původu, národu okázale oznámený během slavného knížecího boje o prezidentský stolec,“ píše Bednář, který je zároveň místopředsedou Strany svobodných občanů. Přitom obě země si podle něj za svým tehdejším názorem vždy stály, naposledy jej v roce 2002 v Praze potvrdil britský premiér Tony Blair.
Během „divokého odsunu“ docházelo ke zločinnému jednání, ale československé soudnictví, byť do značné míry rozvrácené šesti lety německé okupace a navíc ovlivňované SSSR a kolaborujícími komunisty, je postihovalo. „Československá republika se od takových zločinů proti Němcům distancovala a trestala je. Před komunistickým pučem čekalo na soudní projednání na 6000 takových případů,“ připomíná filosof.
Proto podle něj Československá republika na těchto zločinech jednotlivců nenese vinu, zatímco v Německu byly celé národy vyhlazovány záměrně a systémově. Proto je rovnítko mezi německou totalitní genocidou a odsunem demagogickým a lživým obviňováním.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav