Přestaňme živit cizinu, budujme národní blahobyt. To nám radil Valtr Komárek

16.05.2013 17:10 | Zprávy

Jeden z hlavních aktérů listopadu 1989, čestný předseda ČSSD, přítel prezidenta Miloše Zemana a také poradce revolucionáře Che Guevary. Takový byl profesor Valtr Komárek, který ve čtvrtek ve dvaaosmdesáti letech skonal. ParlamentníListy.cz vybírají některé jeho výroky a komentáře, které v poslední době naší redakci poskytl.

Přestaňme živit cizinu, budujme národní blahobyt. To nám radil Valtr Komárek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čestný předseda České strany sociálně demokratické Valtr Komárek

Profesor Komárek naposledy výrazně vstoupil do veřejného dění v prezidentské předvolební kampani, v níž silně podpořil Miloše Zemana. Ve známém dopisu členům sociální demokracie, jehož znění ParlamentníListy.cz jako první přinesly, Komárek jasnými argumenty sděloval, že ze všech kandidátů je Zeman jediný, který dokáže lidem v současné situaci vrátit naději.

„Dané historické tažení může inspirovat, neústupně i drsně prorážet jen mimořádně nadaný státník. Člověk vytrénovaný celou řadou let jak v domácí, tak v zahraniční vysoké politice a s vlastním hlubokým ekonomickým myšlením i praktickými zkušenostmi. Člověk, který bude obecně důvěryhodný tak, aby mohl do tohoto existenčního zápasu českého národa strhnout celou veřejnost a vrátit lidem naději v budoucnost. Podle mého názoru jeho jméno je tak přímo dáno. Je to Miloš Zeman. Je to historická šance, kterou by náš národ neměl propást,“ vyzýval tehdy.

Čestný předseda sociálních demokratů kritizoval i rozdíl ve výši platů u dělníků v Německu a Česku, i když pracují ve stejné firmě – Volkswagen. „Ve Wolfsburgu stojí dělník 46 euro na hodinu, u nás v Boleslavi jenom 12 eur. Obecně pak funguje pravidlo, že zatímco pracovní náklady u nich doma činí 4000 eur měsíčně, u nás nesmí na zaměstnance překročit 1200 eur. Ovšem v cizině účtují ceny podle životní úrovně, vysokými zisky od nás si přilepšují, proto tedy i naše platy jsou již dlouhodobě až třikrát nižší,“ poukazoval Komárek.

Dnes zesnulý Valtr Komárek se navíc během prezidentských voleb také snažil mírnit rozvířené emoce. „Chtěl jsem si jen postesknout, že mne tato vzedmutá vlna zlostných emocí mrzí. I když chci volit Zemana, neznamená to útočit na Schwarzenberga. Že mluví špatně česky, že rád slyší na 'knížete', to jsou jen drobnůstky ze života. O obrovských restitucích by se už diskutovat mohlo, ale není čas. Ještě hlasitěji bych pak musel diskutovat o jeho vládním programu, který – zdravotní i důchodovou reformou počínaje a zvýšením DPH snad konče – znamená výrazné okleštění životní úrovně obyvatelstva. Rozhodně však žádné urážky,“ řekl tehdy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zajíčková (ODS): Naše školství stojí na rozcestí

Máte svatou pravdu v tom, že na tom naše školství není dobře, ale uvědomujete si, že jste už víc jak 3 roky u moci a pak vlastně jen konstatujete, že je školství na rozcestí? Nemyslíte, že jste pro školství, o kterém jste před volbami tvrdili, jak bude vaší vlajkovou lodí, udělali žalostně málo? Pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…