Na tento fakt upozorňuje sociolog Jan Keller ve svém komentáři pro deník Právo. Podle něj Karolíně Peake zřejmě nikdo neprozradil, že vláda, jejíž je členkou, chystá ve skutečnosti výdaje ještě vyšší, takže přijetí onoho "úsporného balíčku" rozhodně nebude stačit. Velkou dírou do rozpočtu se prý chystá Nečasova vláda udělat v souvislosti s penzijní reformou.
Podle Kellera je základní princip reformy jednoduchý: "Pokud si připlatíte měsíčně zhruba pětistovku, můžete nechat ve štychu dnešní seniory, kteří platili poctivě po celý život na důchody pro generaci svých rodičů," vysvětluje sociolog.
Asi je lepší, že Peake nic netuší...
A pokud by tuto výzvu vyslyšela polovina populace, jak předpokládá ministr financí, a převedla svá tři procenta z hrubého příjmu do některého ze soukromých fondů, chybělo by každý rok na výplatu penzí 25 až 30 miliard korun. "Buďto bude muset Karolína Peake a její přátelé už brzy zvednout ruku pro další zvyšování daní, anebo bude nutno ještě více oškubat důchodce," předpovídá Keller.
Sociolog vypočítává, že v takovém případě by chyběl každému ze seniorů ročně jeden měsíční důchod. "Buďto se tedy nepočítá do budoucna s výplatou důchodů na prosinec, anebo budou každý měsíc důchody kráceny o nějakých osm set korun. Pro Karolínu Peake a její stočlennou vládní stranu je možná lepší, že nic z toho netuší," uzavírá autor komentáře.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr