Profesor Keller a ekonom Kohout. Hovory o bídě a zotročení pokračují

13.03.2013 13:57 | Zprávy

Názory i upozoňování na možný další vývoj sociologa Jana Kellera nechávají málokoho v klidu. A jak už to tak bývá - jak s ním na jedné straně řada lidí souhlasí, existuje i druhá skupina lidí, která jeho možné prognózy popírá a vyvrací. Právě k tomu došlo poté, co se Jan Keller nedávno vyjádřil pro ParlamentníListy.cz o rizicích české ekonomiky. Sociologovy názory se pokusil vyvrátit ekonom NERVu Pavel Kohut. A tím se konfrontace obou akademiků rozhořela...

Profesor Keller a ekonom Kohout. Hovory o bídě a zotročení pokračují
Foto: Archiv
Popisek: Sociolog Jan Keller

„Jsem velice rozpačitý z reakce elitního ekonoma Pavla Kohouta na mé dvě krátké úvahy, které otiskly ParlamentníListy.cz (jedna z nich byla přímo pro naši redakci, druhá byla zaznamenána v rámci monitoringu z jiných médií). Jsem z toho tak trochu smutný a nestačím se divit, jak u nás elita diskutuje,“ napsal Jan Keller poté, co vyšel článek s názory zmiňovaného ekonoma, který je součástí týmu Národní ekonomická rada vlády (NERV).

ČLÁNEK s názory Jana Kellera ČTĚTE ZDE a ZDE

ČLÁNEK s názory Pavla Kohouta ČTĚTE ZDE

Sociolog, který je také dlouholetým profesorem na ostravské univerzitě, poukázal na to, že Pavel Kohout tvrdí, že si vymýšlí (Keller) a povídá cosi o omezování veřejného sektoru. „Ptal se navíc na to, o jakém radikálním omezování veřejného sektoru se proboha, bavíme?“ cituje Jan Keller ekonoma Kohouta.

Vyvrací se něco, co sociolog neřekl

Vtip je přitom podle něj v tom, že Pavel Kohout vyvrací něco, co neřekl. „Nikde ve zmíněných textech jsem netvrdil, že veřejný sektor je výrazně omezován. Varoval jsem jen před tím, co by se mohlo stát, pokud by k takovému drastickému omezování došlo. Pavel Kohout jistě ví, že právě to mají v programu neoliberálové. Pokud to neuskutečňují, ať to proboha nevyčítá mně, nýbrž jim. Polemizovat s někým tím způsobem, že mu vložíme do úst tvrzení, které neřekl, a pak ho srdnatě usadíme, to se přece nedělá,“ konstatoval Keller ve své reakci.

Jak sám zdůraznil, pro pořádek si dovolil svá slova Pavlu Kohoutovi připomenout. A ta zněla: „K feudalismu může spět taková společnost, ve které je drasticky omezen veřejný sektor.“

„Všichni víme, že veřejný sektor může být neefektivní, plýtvavý, v řadě případů může působit dysfunkčně. Alternativou však není veřejný sektor radikálně omezit, anebo dokonce zrušit. Potom by už zbylo jen poskytování služeb na soukromé bázi,“ vysvětlil Keller s tím, že Pavlu Kohoutovi však vadily i další popsané možné nastávající nepříznivé jevy.

Akademický střet, v jehož centru stojí feudalismus

„Ekonom připouští, že určitý typ feudalismu však vskutku hrozí, protože se občan stává nevolníkem státu. V tomto bodě si osobně myslím, že by každý měl diskutovat o tom, o čem něco ví. Zabývám se totiž problematikou feudalismu od své doktorské práce, vycházím ze studií Maxe Webera a sleduji diskuse o riziku refeudalizace v německé (Ulrich Beck), americké (Claus Offe) i francouzské (Alain Minc) a italské (např. Arlacchi) odborné literatuře. Také jsem se do této debaty zapojil, moji knihu s touto problematikou a s názvem Teorie modernizace vydala po důkladné oponentuře jedna bavorská univerzita. Jelikož Pokud Pavel Kohout tyto diskuse nesleduje, neměl by se proto k feudalismu vyjadřovat. Pokud je naopak sleduje, pak dobře ví, že si nic nevymýšlím. Nevytýkal bych Pavlu Kohoutovi absenci širšího kulturního o historického rozhledu, pokud by se na tento tenký led sám nevydal. Neméně mne zarazil Kohoutův exkurz do problematiky středních vrstev. Nenapsal jsme dvě nebo tři knihy o jejich historickém vývoji, potížích s jejich teoretickým i empirickým vymezením i současných trendech vývoje jejich různých částí, abych se pak od elitního ekonoma dozvěděl, že: lidstvo se odjakživa dělilo na bohaté špičky, méně početné střední třídy a na masu chudých. Zde platí přesně totéž, co v případě jeho povídání o feudalismu,“ uvedl dále v reakci na článek pro ParlamentníListy.cz sociolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…