„Blouznění tržních dogmatiků o tom, že neviditelná ruka vyřeší všechny problémy, bylo sice docela zábavné, připravilo však společnost o spoustu času, kdy se mohly problémy začít řešit,“ píše Keller v Právu. Nyní tak podle komentátora máme rostoucí počet bytů, kde bydlení je tak drahé, že lidé na ně nedosáhnou, a na straně druhé narůstající počty těch, jimž hrozí ztráta střechy nad hlavou nebo o ni už přišli a žijí v nedůstojných podmínkách na ubytovnách. „Z nějakého důvodu se však byty a domky nechovají jako rohlíky,“ upozorňuje Keller.
Problém se neřeší
Sociolog Jan Keller píše o tom, že ministerstva práce a sociálních věcí a pro místní rozvoj plánují v příštím týdnu společné jednání na téma sociálního bydlení. „Příslušná ministerstva zatím však kopírují bezradnost trhu. Loňský rok ztratila vymýšlením novely, která měla připravit o dávky na bydlení téměř polovinu současných příjemců. Zároveň se snažila vymezit okruh osob v bytové nouzi takovým způsobem, aby jich alespoň papírově ubylo co nejvíce,“ píše komentátor.
Keller v závěru připomíná, že na řešení má už vláda pouze rok. „Snad za tu dobu premiér aspoň stihne vysvětlit, že bytový problém narostl proto, že se o něm nedostatečně komunikovalo. Jako obvykle bude mít zase pravdu,“ uzavírá komentátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr