Profesor Štech se děsí: Lidé jsou dnes proti kapitalismu bezbranní

09.05.2012 4:34 | Zprávy

Je to jeden z tradičních argumentačních obratů, které uvádějí po pravdě řečeno dnes již malé skupiny těch pravicových myslitelů, komentuje článek pravicového intelektuála Alexandra Tomského „Levice to přivede na buben, a pak přijde ten skutečný kapitalismus“, prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech. V takto krystalické podobě jsou prý tyto obraty již velmi vzácné.

Profesor Štech se děsí: Lidé jsou dnes proti kapitalismu bezbranní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Profesor Stanislav Štech

Je to vyhrocování, které se podle profesora dá označit za manichejské – to jest striktně dobro proti zlu. Na jedné straně je všechno jen dobré, na druhé straně zase zlé. „Tedy na straně pravice má být ono dobro, a na straně levice to zlo,“ konstatuje.

„Najdeme to sice ještě občas ve francouzské či německé literatuře, ale běžně se to už nevidí,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Štech.

Ani pravice, ani levice nemají zázračný lék, a obě strany to vědí

„Ostatně titulek článku velmi přesně vystihuje jeho obsah: Levice to přivede na buben a pak přijde ten skutečný kapitalismus. To se už samo o sobě dnes příliš nevidí,“ směje se profesor. Všichni podle něj vědí, že jak levice, tak pravice mají v dnešním stavu globálního kapitalismu velký problém. A ani jedna ze stran nemá zázračný lék. „Proto si myslím, že je opravdu velmi vzácné to takto formulovat.“

Jak bude vypadat další vývoj, je podle profesora těžké předvídat. Spíše prý jde o to, kam by bylo rozumné vývoj směrovat. „Víte, ten článek profesora Tomského mi připomíná, jak se za minulého režimu říkalo – teď už jenom systém řízení nefunguje, ještě vyladíme ty dodavatelsko-odběratelské vztahy, a pak už nastoupí ten opravdu skutečný prosperující socialismus. Někdy si opravdu zoufám, proč přebírají zrovna tato klišé."

Profesor Štech vidí problém v tom, že jsme nezpozorovali, že onen typ kapitalismu, který jsme vnímali jako ideál, a k němuž  možná v nějaké podobě tato společnost chtěla směřovat, začal být likvidován. Že v roce 1990 ten sociální kapitalistický stát, který jsme viděli v Německu, v Rakousku, na severu, a podobně bylo něco, co začalo být likvidováno současně s pádem totalitních režimů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…