Höschl nesouhlasí s tvrzením, že i když někdo vstupuje do politiky s čestnými úmysly, soukolí ho nakonec semele. Myslí si, že existuje jakési nedorozumění, jež spočívá v definici, co to politika vlastně je. "Politika znamená určité transakce a neustálý pohyb v rovině hájení různých partikulárních zájmů, kde se něco za něco směňuje. Tato společenská hra vytváří svá vlastní pravidla, kdy se nesměňují vždycky nutně peníze, ale směňují se pozice, sociální kapitál, výhody a určité možnosti manipulace," říká pro Týden uznávaný psychiatr.
Srůstání byznysu a politiky Höschl nevidí jako nic specificky českého, amorálního, co by nás postihlo jako epidemie. Uvádí příklady Itálie, Francie nebo Německa, kde je tento fenomén stejně tak přítomen. "Asi není na místě paušalizace, že všichni politici jsou loutkami kmotrů. Ale že byznys prorůstá politikou a manipuluje ji, co je zřejmě pravda. Ale zase pro poctivost budiž řečeno, že to tak bylo vždycky. Podívejme se na historii Spojených států - jak mnoho bohulibých nadací, mecenášů a filantropů vyšlo vlastně ze světa zločinu," upřesňuje své stanovisko Höschl.
Velké ryby utekly
Podezření kolem financování strany Věci veřejné ve spojení s Vítem Bártou si Höschl netroufá podle svých slov komentovat. Říká ale, že v porovnání s jinými kauzami - v souvislosti s gripeny nebo pandury, kde šlo o miliardy -, půjčit někomu 150 tisíc není zas takový zločin. "Fakt je, že podmíněný trest pro pana Bártu tomu odpovídá. Ale ty skutečně velké ryby utekly úplně. Mně jako nespravedlnost připadá, že provinění Bárty, pakliže je nějaké, je úplně jiného typu, než za které dostal trest. Nebezpečí vidím spíš v tom, že založil politickou stranu jako podnikatelský plán soukromé a ještě k tomu detektivní firmy, která se živila sbíráním informací na různé lidi," říká Höschl.
Euroskepticismus nám prospívá i škodí
Podle Höschla by byla katastrofa, kdyby Evropská unie nazafinancovala školské operační programy a vůbec vládní programy. "To by byla velká katastrofa. A trošku souvisí - i když všichni říkají, že ne - s pozicí, jakou v Evropské unii máme. Naše euroskeptické politické naladění má mnohé výhody, ale zároveň může mít řadu velmi nepříjemných důsledků," dodává s tím, že jedním z nich by mohla být katastrofa v podobě neproplácení evropských projektů. "A tady už nejde o nějaké milionové částky, ale skutečně o miliardy v rozměru, který je srovnatelný se státním rozpočtem," nastiňuje rizika Höschl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr